Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’un Bu İlçesi 5 Yılda Yüzde 112 Kazandıracak

İstanbul’un Bu İlçesi 5 Yılda Yüzde 112 Kazandıracak

07 Aralık 2016 Çarşamba, 15:17:19
İstanbul’un Bu İlçesi 5 Yılda Yüzde 112 Kazandıracak
EPOS ve Reidin’in araştırmasına göre Zeytinburnu’nda gayrimenkul fiyatları 5 yılda yüzde 112 değer kazanacak…

Zeytinburnu’nda dönüşüm sürüyor. Bir zamanlar fabrikalar diyarı olarak anılan bölge bugün birbirinden lüks konut projelerine ev sahipliği yapıyor.


E-5 Karayolu, Avrasya Tüneli, mevcut ve planlanan raylı sistemleriyle ulaşımda avantajlı bir konuma gelen Zeytinburnu, gayrimenkul yatırımcılarının da göz bebeği oldu.


5 YILDA YÜZDE 112 DEĞERLENECEK
Zeytinburnu Belediyesince EPOS ve REIDIN araştırma şirketlerine hazırlatılan bağımsız gayrimenkul raporlarına göre, Zeytinburnunda gayrimenkul fiyatlarının 5 yılda yüzde 112 değer kazanacağı tahmin ediliyor.
Uzmanların Londra ve Barselona benzeri bir gelişim göstereceğini öngördükleri Zeytinburnunda, gayrimenkul fiyatlarının 5 yılda yüzde 112 değer kazanacağı tahmin ediliyor.


Raporların tanıtımı dolayısıyla düzenlenen panelde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu’nun, tarihi yarımadanın hemen yanı başında yer almasına karşın geçmişte İstanbul’un avantajlarını kullanamadığını söyledi.
Aydın, ilk seçim kampanyasında Zeytinburnuna kentsel dönüşüm yapacakları vaadinde bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:"O zaman burada yaşayanların hemen hemen yüzde 70i kendi dairesinde ya da annesinin, babasının, bir yakınının dairesinde kira vermeden oturuyordu. Satmayın, Zeytinburnu değerlenecek, hem de çok değerlenecek, çevresine göre çok ama çok kazandıracak demiştim. Hakikaten gerçekleşmiş oldu. Hem yerel politikalar hem de merkezi yönetimin ortaya koyduğu politikalarla Türkiye büyüdü, özelde İstanbul daha da büyüdü ama Zeytinburnu İstanbul ortalamasından daha da bir büyüdü. Buradaki insanların ellerindeki gayrimenkullerin değeri çevreye göre inanılmaz değer kazandı. Gayrimenkul noktasında Zeytinburnuna yatırım yapan kesinlikle çevre ilçelere göre çok daha karlı olacak. Trend normal devam ederse Türkiye koşullarında, Türkiye büyürken, İstanbul büyürken, İstanbullu kazanırken, Zeytinburnuna yatırım yapan çok daha fazla kazanacak. Bana göre Zeytinburnunda en çok kazandıracak bölge sahil bandı."
Aydın, bir gazetecinin sorusu üzerine, 2018de tramvayın yer altına alınacağını bildirdi.

İSTANBUL’UN EN ÇOK DEĞERLENEN 5.İLÇESİ

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işıl Erol da 2013-2015 döneminde Türkiye genelinde konutfiyatlarının yıllık ortalama yüzde 14-22 arasında arttığını, İstanbuldaki konut fiyatlarının ise yüzde 19-23,5 arasında yükseldiğini belirterek, şunları kaydetti:"İstanbulda 2010-2015 dönemindeki toplam konut fiyat artışı nominal olarak yüzde 118, enflasyondan arındırılmış hali ile yüzde 63,3 oldu. Emsallerine göre yarı yarıya daha ucuz olan Zeytinburnunda önümüzdeki dönemde de fiyat artışının aynı hızla devam etmesi bekleniyor. Zeytinburnu, İstanbulda en çok değerlenen 5inci ilçe. Yapı ruhsatları, yapı kullanma izin belgesi ve konut satış sayılarına baktığımızda, Zeytinburnu konut piyasasının oldukça önemli büyüme potansiyeline sahip olduğunu görmekteyiz."


İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Hepşen ise Tarihi Yarımadaya yakınlığı, boydan boya sahil bandı ve toplu ulaşım ağlarının merkezinde yer almasının Zeytinburnunun en önemli avantajlarını oluşturduğunu kaydetti.


Hepşen, şöyle devam etti:"İlçede konut fiyatlarının 5 yılda yüzde 152 arttığını görüyoruz. Son bir yıldaki değişim ise yüzde 18. Bu artış oranlarına rağmen Zeytinburnunda emlak fiyatları komşu Bakırköyün sahil bandına oranla neredeyse yarı yarıya daha ucuz. Yakın bölgedeki emsal projelere göre Zeytinburnunda metrekare birim fiyatlarının çok daha uygun olmasını önemli bir fırsat olarak görüyorum. 5 yıl içinde Avrasya Tüneli, metro istasyonu, Zeyport Limanı gibi altyapı projeleri tamamlandığında, Zeytinburnu genelinde bugün ortalama 3 bin 400 TL olan birim metrekare fiyatları 5 yıl sonra yüzde 112 artış ile 7 bin 200 TLye ulaşacak. Zeytinburnunun sahil bandında ise hala 16 bin TL olan rakam, yüzde 108 artış ile 33 bin TLye çıkacak."


Hepşen, Avrupa yakasında 19 yıl olan konut amortisman süresinin Zeytinburnunda 15 yıl olduğunu söyledi.
Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özdemir Sönmez, dünya kentlerinde yaşanan gelişmeler paralelinde İstanbulun da değiştiğini, bu değişimde Zeytinburnunun avantajları ile öne çıktığını söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER