Anasayfa >

Diğer Haberler >

104 Yıllık Metris Kışlası Büyük Dönüşüme Hazırlanıyor

104 Yıllık Metris Kışlası Büyük Dönüşüme Hazırlanıyor

06 Aralık 2016 Salı, 16:03:11
104 Yıllık Metris Kışlası Büyük Dönüşüme Hazırlanıyor
Türk askerine 1912 yılından bu yana hizmet veren Esenler Atışalanı’ndaki Metris Kışlası dönüşüme hazırlanıyor. Kışlanın 236 dönümlük alanı 15 Temmuz Şehitler Parkı oluyor…

Esenler Atışalanı'ndaki Metris Kışlası büyük dönüşüme hazırlanıyor. Türk askerine 1912 yılından bu yana hizmet veren kışlanın 236 dönümlük alanı 15 Temmuz Şehitler Parkı oluyor. Alanda 248 şehit için bölmeler oluşturuldu.


İLK ETABI BELEDİYEYE DEVREDİLDİ
Esenler Atışalanı'nda bulunan ve burada yapılan atış talimlerinden dolayı bölgeye "Atışalanı" ismi verilmesini sağlayan Metris Kışlası, 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı ile Esenler Belediyesi arasında imzalanan protokol gereği, ilk etapta kışlanın 236 dönümlük kısmı Esenler Belediyesi'ne devredildi.


Kışla içinde farklı tematik parkların da olacağını söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 1 milyon 658 bin 466 metrekare büyüklüğündeki kışlada yaklaşık 400 bin metrekare park yapılacağını açıkladı.


 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda yürüyüş ve bisiklet yolları, sportif etkinlikler, piknik, çocuk oyun ve eğlence, sosyal etkinlik alanları ile açık hava kitap okuma mekanlarının da yer alacağını ifade eden Göksu, bu alan 15 Temmuz Simülasyon Merkezi'nin de kurulacağını söyledi.


Göksu,"Parka girenler önce 15 Temmuz'da ne oldu, bunu görecekler. Park 2 kademeli şekilde açılacak. Şu an büyük bir bölümü bitti. Yürüyüş yolları ve spor alanları hemen açılacak. Diğer tesisler yıl ortasında açılmış olacak. Bu bölgenin diğer kısmında ise düzenlemeler olacak. Esenler'de depreme dayanıksız konutlarımız var. Burası rezerv konut alanı olarak değerlendirilecek. Orada yıkacağımız konutları buraya transfer edeceğiz. O yıkacağımız yere park ve meydan yapacağız. Kışladaki askeri binalardan bir tanesi tarihi eser niteliğinde, o korunacak. Diğerleri ise ekonomik ömrünü bitirmiş yapılar. Boşaltılacak, çevre düzenlemesi yapılacak. Metris Cezaevi ise Adalet Bakanlığı'na bağlı. Onun yanına da büyük bir adliye sarayı geliyor. Esenler Adliye Sarayı olacak. Onun plan çalışmaları başladı." dedi.


Metris Kışlası'nın tarihi
Askeri çarpışma sırasında korunmak için yapılan toprak siper anlamına gelen metris Osmanlı'nın son döneminde 1912 yılında Esenler'de bir kışlaya isim olunca ayrı bir anlam kazandı. Kışla olarak Metris, 1912 ile 1953 yılları arasında eğitim, atış ve tatbikat alanı olarak kullanıldı. Kuruluş yıllarında bir dönem Topçu Mektebi de bölgede faaliyet gösterdi. Kışla, 1953 yılından itibaren ulaştırma sınıfı birlikleri tarafından kullanılmaya başlandı. Bu tarihte, 1. Ordu Komutanlığı'nın ulaştırma faaliyetlerini icra etmek üzere 475. Ulaştırma Hafif Oto Tabur Komutanlığı teşkil edildi.1981 yılında kışla içerisinde yer alan Metris Ceza ve Tutukevi, Adalet Bakanlığı'na devredildi. 1980 İhtilali sonrası siyasi tutukluların bu cezaevine konulmasıyla birlikte Metris'in ünü daha da arttı ve türkülere, şarkılara konu oldu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER