Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ağaoğlu’ndan Kredi Değerlendirme Kuruluşlarına 250 Milyonluk Yanıt

Ağaoğlu’ndan Kredi Değerlendirme Kuruluşlarına 250 Milyonluk Yanıt

01 Aralık 2016 Perşembe, 13:55:45
Ağaoğlu’ndan Kredi Değerlendirme Kuruluşlarına 250 Milyonluk Yanıt
Ali Ağağolu, Maslak 1453’ün bir kulesini Suudi yatırmcı Abduljawad’a sattı. 250 milyon dolarlık anlaşmanın Türkiye’ye düşük not veren kredi değerlendirme kuruluşları için iyi bir cevap olduğunu belirten Ağaoğlu, silahla yapamadıklarını olumsuz rapor vererek yapmaya çalışıyorlar, bu anlaşma onlara cevap olsun” dedi..

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Ağaoğlu Maslak 1453’te Suudi yatırımcı Abduljawad Holding ile Tayland merkezli Dusit İnternational arasında 250 milyon dolarlık rezidans işletmeciliği anlaşması imzalandı.


Anlaşma ile “Dusit Thani Rezidans” Maslak 1453’ün içerisinde hizmet verecek. Türkiye’ye ilk kez girecek olan Dusit Thani Maslak İstanbul, Ağustos 2018’de işletmeye açılacak.

 

300’den fazla daireyi kapsayan Dusit Thani Maslak İstanbul'da tek odadan 4 yatak odalıya kadar farklı daire seçenekleri yer alıyor. Projede daireler beyaz eşyadan mobilyaya kadar eksiksiz olarak döşenecek.


41 katlı kuleden oluşan Dusit Thani Maslak İstanbul kapsamında çocuklu aileler için uygun rezidanslar, yüzme havuzu, toplantı odaları, lobi, şarküteri, spa, spor salonu, bar, restoran, tiyatro salonu, mağazalar yer alıyor.


Abduljawad ile yapılan bu 250 milyon dolarlık anlaşmanın Türkiye’nin son dönemlerde yaşadıkları olumsuzluklara rağmen yabancıların Türkiye ve Türkiye ekonomisine güvendiklerinin en büyük göstergesi olduğuna dikkat çeken  Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, bu anlaşmanın maddi olduğu kadar manevi değeri de büyük dedi.


SİLAHLA YAPAMADIKLARINI BÖYLE YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR
Kredi değerlendirme kuruluşlarının Türkiye için verdikleri kredi notu kararını eleştiren Ağaoğlu, “Kredi değerlendirme kuruluşların Türkiye için verdikleri siyasi kararlar ortada.  Geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan’ a 10-15 günlük bir gezi düzenledik.  Dünyanın en büyük yatırımcıları ile görüştük.  Ağaoğlu’nu ve Türkiye’yi anlattık. Batılı kuruluşların kendilerini Türkiye’ye yatırım yapmamaları konusunda uyarılarını orada bizzat onlardan dinledik. Türkiye üzerinde böyle bir baskı olduğunu hepimiz biliyoruz.  Silahla yapamadıklarını böyle olumsuz raporlar hazırlayarak yapmaya çalışıyorlar. Türkiye’yi riskli ülke olarak yansıtıyorlar.  Abduljawad ile yaptığımız bu anlaşma kredi değerlendirme kuruluşlarına cevap olsun” dedi.


ARTIK 15 TEMMUZ’DAN DAHA GÜVENLİ VE İSTİKRARLI BİR TÜRKİYE VAR
15 günlük Suudi Arabistan ziyaretlerinde yabancılara Türkiye ekonomisi günlük düşünenlerin değil stratejik karar alanların, ileriye dönük düşünenlerin kazançlı çıkacağı bir ülke olduğunu anlattıklarını belirten Ağaoğlu, “ 15 Temmuz’da hain bir saldırı ile karşı karşıya kaldık ama Türkiye bunun üstesinden dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şekilde geldi.  15 Temmuz öncesi yaptığımız bir toplantıda Türkiye’de iş yapmanın ne kadar zorlaştığını söylemiştim.  15 Temmuz sonrası bu durum değişti. Bir Fetö belamız vardı ve kurdulduk. Yabancılara da 15 Temmuz’dan daha güvenli ve istikrarlı bir Türkiye olduğunu ve rahatlıkla yatırım yapmalarını anlattık” ifadesinde bulundu.


TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPMANIN ŞİMDİ TAM ZAMANI
Türkiye’ye şimdi yatırım yapmanın fırsat olduğunu yabancıların da gördüğüne dikkat çeken Ağaoğlu; “Türk yatırımcılarına da aynı şeyi söylüyorum. 15 Temmuz öncesi bir toplantıda Türkiye’de iş yapmanın ne kadar zor olduğunu söylemiştim. Artık  Fetö belası defedildi. Türkiye’ye yatırım yapmanın tam zamanı. Biz hem enerji hem de inşaat alanında yatırımlarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

emlak KONUT’UN KASASINI DOLDUKDUK
Maslak 1453 projesini emlak konut GYO ile hasılat paylaşımı ile yaptıklarını hatırlatan Ağaoğlu, Emlak Konut’a taahhüt ettiğimiz hasılatın 3 katını kazandırdık dedi. Ağaoğlu, “ Emlak Konut’un kasasına taahhüt ettiğimiz hasılatın 3 katını koyduk. 1 milyar 100 milyon taahhüt etmiştik 3 milyardan fazla hasılat kazandırdık. Projeyi baltalamak isteyenler oldu. Ama Allah’a şükür ki projeyi bitirdik. Burada ne oldu? Devlet kazandı, Emlak Konut kazandı biz kazandık.. Yatırm yapan herkes kazandı, Türkiye kazandı” ifadesinde bulundu.


DÜNYANIN EN BÜYÜK RÜZGAR SANTRALİ KONYA’YA
2017’de 1,2 milyar avro değerinde enerjiye yatırım yapacaklarını belirten Ağaoğlu, “Geçen hafta Yalova  Esenköy’deki 75 mw rüzgar enerjimizin ihalesini yaptık. 2017’nin sekizinci ayında devreye alacağız. Yine Konya’da belki de dünyada tek sahada yapılan en büyük rüzgar santrali olan projemiz devreye girecek. Şu an lisans aşamasındayız. Bunların toplam yatırım tutarı 1.2 milyar euro civasında” dedi.


İSTANBUL’DA 4 YENİ PROJE
Önümüzdeki yıl İstanbul Anadolu Yakası’nda 2, Avrupa Yakası’nda da 2 olmak üzere 4 yeni projeye start vereceklerini belirten Ali Ağaoğlu, “Bakırköy projemiz (Ağaoğlu Central Park)  yasal sıkıntı yaşandı ama çözüleceğine inanıyorum. Bunun dışında 2017’de dört yeni projemiz olacak. Bunlardan ikisi Anadolu, ikisi de Avrupa Yakası’nda yer alacak” ifadesinde bulundu.


YENİKÖY’E 200 MİLYON AVROLUK YATIRIM
Yeniköy’de Abduljawad Holding ile yüzde 50-50 ortaklıkla yeni bir proje yapacaklarına sözlerine ekleyen Ağaoğlu, “Yeniköy’de arsamız var. Orada süreç biraz uzadı. Neden olduğunu da biliyoruz ama şimdi bunlara girmeye gerek yok. Orada otel+rezidans projesi yapacağız. Yatırım değeri yaklaşık 200 milyon avro. 2017’de bu projemize de başlamayı planlıyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER