Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yeni Tip imar Yönetmeliğinin Uzatılması İnşaatçıları Rahatlattı

Yeni Tip imar Yönetmeliğinin Uzatılması İnşaatçıları Rahatlattı

29 Kasım 2016 Salı, 14:40:54
Yeni Tip imar Yönetmeliğinin Uzatılması İnşaatçıları Rahatlattı
Yılsonu yürürlüğe gireceği açıklanan Yeni Tip İmar Planı Yönetmeliği Haziran 2017’ye kadar uzatıldı. İnder Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kararın birçok firmayı rahatlattığını söyledi...

Yılsonu yürürlüğe girecek olan yeni tip imar yönetmeliği Haziran 2017’ye kadar uzatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaat sektöründen talebini olumlu karşıladı ve plan tadili yapmadan riskli binaların dönüşümüne imkan veren yönetmeliğin 30 Haziran 2017 tarihine kadar uzatılmasına karar verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapın  İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım;  kararın birçok firma için sevindirici ve rahatlatıcı olduğunu söyledi.


Riskli Bina Sahipleri ile Yapı Müteahhitlerinin aralarında yaptıkları  ‘Arsa Karşılığı İnşaat Yapım Sözleşmeleri’nin çoğunlukla 1 Haziran 2013 tarihinde yürürlükte olan ve “Haziran yüzde 25 Yönetmeliği” olarak adlandırılan “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği” olduğunu hatırlatan Durbakayım”Mevcut riskli binaların imar haklarının tamamı kullanılmış olmasından dolayı Büyükşehir/Belediye İmar Yönetmeliği’ne göre yapılan söz konusu yönetmelik devreye girmiş ve özellikle yoğun yerleşim bölgelerinde uygulanmaya başlamıştı. Birçok Yapı Müteahhidi, bu yönetmeliğe göre sözleşme imzalayarak maddi ve manevi taahhütte bulundu.  Ancak yönetmelik kapsamında imzalanan sözleşmelerin ruhsat alma süresi 1 Ocak 2017 tarihinde sona eriyordu”dedi.


Sözleşme imzalayan firmaların her türlü hazırlığı yaparak ruhsat için başvurduklarını ifade eden Başkan Durbakayım belediyelerdeki uygulama farklılıklarından dolayı son noktayı koyamayan yüzlerce firma olduğunu belirtti.
Belediyelerdeki farklı uygulamaların sona ermesi ve geciken ruhsatların yetişebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat ettiklerini ifade eden Durbakayım “Sektörden gelen talepleri dikkate alarak Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 30 Haziran 2017 tarihine kadar yürürlükte kalmasını uygun gören Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, halen neticelenmemiş projelerde riskli bina sahipleri ile yapımcı firmaların uğrayacakları ciddi mağduriyetlerin önüne geçmiştir. Son günü beklemeden böyle bir kararın alınması ilgili tüm tarafları memnun etmiştir. Deprem riskinin her gün daha fazla yaklaştığı gerçeği ile karşı karşıya olduğumuz bu günlerde; plan tadili yapmadan, inşaat emsal katsayısını artırmadan, devletimize yük olmadan riskli binaların dönüşmesine olanak sağlayan bu yönetmelik maddesinin geliştirilerek sürekli olması temennimizdir. Mevcut imar planlarındaki emsal artışıyla sürekli devam etmek mümkün değildir. Bölgesel master planlarla sosyal donatısı ve alt yapısı çözümlenmiş kentsel dönüşüme olanak tanıyan çalışmalara bütün paydaşların destek vermesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER