Anasayfa >

Diğer Haberler >

Çarşamba Havalimanı 3 Ay Kapatılacak

Çarşamba Havalimanı 3 Ay Kapatılacak

25 Kasım 2016 Cuma, 15:12:36
Çarşamba Havalimanı 3 Ay Kapatılacak
Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çarşamba Havalimanı’nı önümüzdeki yıl Mart-Mayıs aylarında kapatacaklarını açıkladı…

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ziyaret ve temel atma programlarına katılmak üzere Samsun'a gelen Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çarşamba Havalimanı’nı 3 aylığına kapatacaklarını açıkladı.

Havaalanının 2017 Mart- Mayıs aylarındaki dönemde uçuşlara kapatılacağını belirten Arslan, "Gerek Merzifon gerek Ordu- Giresun havalimanlarında sefer sayısının artırarak Samsunlunun uçuş ihtiyacını da böylece o kısa periyotta halletmiş olacağız" dedi.

MART’TA KAPATILIYOR
Mevcut pistte çökmelerin olduğunu bundan dolayı havalimanını 3 ay kapatacaklarını belirte Arslan; “"Mevcut pistimizle ilgili aşırı çökmeler var. Tabi deniz dolgusu üzerine yumuşak zemin üzerine gerekli tedbirler alınarak yapılan bir havalimanı olmasına rağmen zaman içerisinde bu tip çökmeler oluyor. Dolayısıyla biz havalimanımızda herhangi bir aksama olmaması adına ihale süreçlerini başlattık. Normal Devlet Hava Meydanları'nın yaptığı projeksiyon çerçevesinde normal şartname şartlarında yaparsak bizim Samsun Havalimanı'nı bir yıl kapatmamız lazım. 2003'de 175 kişinin geldiği bugün 10 kat yolculuğun arttığı ve yılda 1 milyon 700 bin kişinin geldiği bir havalimanını bir yıl kapatmamız lazım. Ancak bir yıl kapatmak ne bizim istediğimiz bir şeydir ne Samsun'un istediği bir şeydir. Dolayısıyla gece gündüz çalışarak biz en az kapatma ile bunu nasıl çözeriz diye kafa kafaya verdik. Hatta kapanmadan çözülmesi mümkün müdür? Onu da çok çalıştık. Ama gördük ki kapanmadan çözülmesi mümkün değil. Ancak 3 aylık kapatma ile biz çözebileceğiz."dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER