Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Altın Kural

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Altın Kural

24 Kasım 2016 Perşembe, 16:25:09
Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Altın Kural
Ev hayaliniz kabusa dönmesin istiyorsanız işte size ev alırken dikkat edilmesi gereken 10 altın kural…


1.    KREDİ NOTUNUZU YÜKSEK TUTUN
Eğer konut kredisi kullanarak evinizi satın alacaksanız kredi notunuzu yüksek tutmanız gerekir. Bunun için de ödemelerinizi her zaman zamanında yapmanız gerekiyor.

2.    YETERLİ PEŞİNATINIZ VAR MI?
Konut satın alırken belli bir miktarda peşinat vermeniz gerekiyor. Çünkü bankalar evin yüzde 80’ine kadar kredi veriyor. Yüzde 20’lik kısmı ise peşin veriyorsunuz.


3.    KÖTÜ GÜNLER İÇİN MADDİ HAZIRLIĞINIZ OLSUN
Ev satın aldınız kredi ödemenizi de bütçenize göre ayarladınız. Buraya kadar her şey normal. Fakat olası aksilikleri de düşünmeniz lazım. Beklenmedik bir anda işten ayrıldınız ya da başka acil bir ödemeni çıktı. Bu tür acil durumlarda ödemenizi aksatmamak için bir kenarda maddi hazırlığınız olsun.


4.    HEMEN KARAR VERMEYİN
Satın almadan önce iyice araştırmanızda fayda var. Elinizde birçok alternatif olursa daha sağlıklı ve doğru karar verirsiniz. Yine ev alırken çok geniş düşünün. Özellikle lokasyonuna… Çalışıyorsanız, işinize ya da toplu taşıma araçlarına yakın olması çok önemli. Yine eve sadece dıştan değil kullanılan malzemenin de kalitesine bakın.


5.    BİR UZMANA DANIŞIN
Konut almadan önce o evi iyice araştırın. Krediye uygun mu, depreme dayanıklı mı, tapusuyla ilgili herhangi bir sorun var mı… Bunların cevaplarını bulmadan asla imza atmayın. Evle ilgili topladığınız tüm bilgileri bir uzmanla paylaşmanız ilerde yaşanabilecek tüm sorunlara engel olacaktır.


6.    EN UYGUN KREDİYİ HANGİ BANKA VERİYOR?
Konut kredisi ile evinizi satın alacaksanız tüm bankaları iyice araştırın. Konut sektöründe olduğu gibi bankacılık sektöründe de ciddi bir rekabet var. Hangi banka ne kadar faiz uyguluyor iyice araştırın ve en uygun kredi kullandıran bankayı tercih edin.


7.    İÇİNDE KİRACI VARSA…
Alacağınız konutta eğer bir kiracı varsa, yapılan kira sözleşmesini kontrol edin. Sözleşmenin süresi ne zaman doluyor. Evde kendiniz oturacaksanız eğer bu durumda noter kanalıyla evi 2 ay içerisinde boşaltmasını isteyebilirsiniz. Ama bunun resmiyet kazanması için sözlü değil noter aracılığı ile yapılması gerekiyor. Evde kendiniz oturmayacaksanız kiracı ile sözleşmeyi yenileyin.


8.    YASAL İZİNLERİ KONTROL EDİN
Konutun kat irtifakının, iskanının yani yapı kullanım izninin olup olmadığını kontrol edin. Satın alacağınız konut “aile konutu” ise eş muvafakatnamesi mutlaka olanmış olması gerekiyor. Eğer alınmamışsa ileride açılacak tapu iptal davasında tapu devredilse bile tapu iptaliyle karşı karşıya kalabilirsiniz.


9.    EVİN DEĞERİNİN DOĞRU GÖSTERİLDİĞİNDEN EMİN OLUN
Konut alırken birçoğu tapu harcını düşük ödemek için evin değerini olduğundan düşük gösteriyor. Fakat Gelir İdaresi Başkanlığı, son zamanlarda bunu sıkı takibe aldı. Üç kuruşun hesabını yaparken çok daha büyük cezaya çarptırılabilirsiniz.


10.    ÖMÜR BOYU KİRACILIĞA MAHKUM OLMAMAK İÇİN AİDATA DİKKAT
Özellikle yeni konut prolerinde sosyal olanakların artması ile aidatlar da cep yakar oldu. Öyle ki bazıları belki de kredi taksidiniz kadar aidat istiyor. Eğer ev aldım kiradan kurtuldum derken ömür boyu kiracılığa mahkum olmak istemiyorsanız alacağınız evin aidatı ne kadar olacak bunu öğrenmeyi unutmayın. Yatırım için alsanız dahi unutmayın ki yüksek aidatlı bir evi kiralamak da oldukça zordur.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER