Anasayfa >

Diğer Haberler >

Konut Satışlarına “Düşük Faiz” Dopingi

Konut Satışlarına “Düşük Faiz” Dopingi

24 Kasım 2016 Perşembe, 11:45:02
Konut Satışlarına “Düşük Faiz” Dopingi
Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile konut yatırımcıları harekete geçti. Ekim'de konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 25,1 arttı...


Tüik, 2016 Ekim konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde konut satışları bir önceki aya göre yüzde 19,6, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 25,1 artış göstererek 130 bin 274 oldu.

Ülke genelinde ipotekli konut satışları ise ekimde, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71,8 artarak 48 bin 110'a yükseldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı da yüzde 36,9 olarak gerçekleşti.


Gayrimenkul temsilcileri konut satış istatistiklerinin sonucunu değerlendirdi.


“VATANDAŞ SİYASİ İSTİKRARIN EKONOMİK İSTİKRARA DA YANSIYACAĞINI DÜŞÜNÜYOR”
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “"Hem faiz oranlarının düşmesi hem de konutta kredi kullanım oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılması özelde ipotekli satışları genelde ise toplam satışı ciddi şekilde artırdı. Para reel piyasaya aktı. Sonuçta inşaat sektöründe 2 milyon kişi çalışıyor ve bu sektör 200 alt sektörü etkiliyor. Artış, bu açıdan önemli" dedi.


Bu gelişmelerin uzun vadeli konut almak isteyen vatandaşları harekete geçirdiğini belirten Durbakayım, vatandaşların siyasi istikrarın ekonomik istikrara da yansıyacağına düşündüğünü kaydetti. Durbakayım, "Hükümetin ekonomik olaylarda daha aktif olduğu görülüyor. Önümüze çıkacak herhangi bir olayda daha aktif reaksiyon gösterileceğini vatandaşlarımız biliyorlar." diye konuştu.


“SEKTÖR KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİ”
Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Türkiye'deki tüm sektörler gibi inşaatın da zor bir dönemden geçtiğini, küresel sıkıntıların yanı sıra 15 Temmuz darbe girişimi ve sınırlardaki olayların ülkeye olumsuz yansıdığını söyledi. Zor bir yılın geride bırakılmasına sayılı günler kala inşaat sektörünün krizi fırsata çevirdiğini dile getiren Tavukçuoğlu, "Kampanyalar ve ekonomide güven ortamı sağlanarak, konut satışları hız kesmeden artışa geçti. Konut satışlarındaki sıcak rüzgarın etkisini Eylül ve Ekim konut satışlarında görmeye başladık." dedi. Faizlerin yüzde birin altına düştüğünü ve konut alıcısının bu fırsattan yararlandığını ifade eden Tavukçuoğlu, "Uygun banka kredi faiz oranlarından yararlanan vatandaşlar daha düşük fiyata ipotekli konut aldı. Sektör, bu yılı 2015 satış rakamlarıyla aynı kapatacaktır." ifadelerini kullandı.

“ENFLASYON ORANIIN İKİ KATI FAİZ OLMAZ”
Faizlerin düşmesi ile konut yatırımcıların harekete geçtiğini belirten Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, faizlerin düşmesi gerektiğini ve bu faiz oranlarının reel ekonomik göstergeleri yansıtmadığını söyledi. Demir,enflasyon oranının iki katı faiz olmaz dedi.


DOLARDAKİ ARTIŞ YABANCI İLGİSİNİ ARTIRDI
Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, yerli yatırımcı açısından dolar kurundaki artışla talepte hafif bir yavaşlama yaşansa da bu durumun yabancıların sektöre olan ilgisini artırdığını söyledi. Uyan, "Türk gayrimenkul piyasalarını takip eden yabancılar kurdaki doygunluğu da görerek bu fırsatı kaçırmadılar." dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER