Anasayfa >

Diğer Haberler >

3.Havalimanı ve 3.Köprü Satılıyor

3.Havalimanı ve 3.Köprü Satılıyor

22 Kasım 2016 Salı, 11:38:26
 3.Havalimanı ve 3.Köprü Satılıyor
Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 3.Havalimanı’na kredi sağlayan Ziraat Bankası'nın Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Bu kredileri satın almak isteyenler var. Anlaşma gerçekleşirse büyük projelerde Türkiye'de ilk uygulama olacak" dedi…

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 3.Havalimanı ve 3.Köprü’nün kredilerini satın almak isteyenler olduğunu söyledi.


TÜRKİYE’DE İLK OLACAK
Üçüncü Havalimanı’na 1 milyar 480 milyon avro, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne 328 milyon dolar kredi sağladıklarını belirten Aydın, "Bu kredileri satın almak isteyenler var. Bu aslında bilinen bir şey ama anlaşma gerçekleşirse bu, büyük projelerde Türkiye'de ilk uygulama olacak." dedi.


YENİDEN SATIŞ ÇOK YAYGIN DEĞİL
Bankaların sunduğu kredilerin yeniden satışının Türkiye dahil birçok ülkede uygulandığını ifade eden Aydın, bu durumun yüksek tutarlı kredilerde çok sık yaşanmadığını, ayrıca bu durumun ülkeye olan güvenin bir çeşit teyidi olması itibarıyla da önemli olduğunu söyledi.


TÜRKİYE’DE MENKUL KIYMETLEŞTİRME YAPILAMIYOR
Türkiye menkul kıymetleştirme yapamıyor diyen Aydın, “ Bu işi en iyi Amerika yapıyor. Yani türev piyasalar... Hep söylediğimiz gibi sermaye piyasalarının gelişmesi lazım. Bu, ekonominin ihtiyaç duyduğu fonların vadesinin uzatılabilmesi açısında da çok önemli bir husus. Özellikle de tasarrufun kıt ve yatırım araçlarının az sayıda olduğu ülkemizde... Bu yalnızca söylemekle de olmuyor, bir süreç meselesi. Türkiye'deki ticaretin büyük bir bölümünü bankacılık kesimi taşıyor. Bu yöntemle verilen kredi tekrar satılıyor. Mesela mortgage kredilerinde de oluyor. Menkul kıymetleştirebiliyorsunuz, bu tür kredilerin ikinci, üçüncü eli olabiliyor. Ziraat Bankasının proje finansmanı olarak sunduğu bazı kredilerle ilgili ikinci el talepleri var. Bu anlaşmaları yapmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.


YENİ PROJELERE KAYNAK OLACAK
Anlaşmaların gerçekleşmesi halinde Türkiye'de ilk defa büyük projelerde kredilerin yeniden satışının söz konusu olacağını vurgulayan Aydın, "Büyük projeler açısından bu olumlu bir şey. Onu sattığımız zaman elimizde bir likidite oluşacak. Bu likidite oluştuğunda hem kredi faizi düşecek, hem reel sektörün krediye erişimi kolaylaşacak, hem de yeni projeler için kaynak bulmuş olacağız." dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER