Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul'da Bu Bölgelerdeki Sanayi Siteleri Şehir Dışına Taşınacak

İstanbul'da Bu Bölgelerdeki Sanayi Siteleri Şehir Dışına Taşınacak

22 Kasım 2016 Salı, 11:09:15
İstanbulda Bu Bölgelerdeki Sanayi Siteleri Şehir Dışına Taşınacak
İstanbul’da trafik sorununa çözüm olmak için sanayi sitelerinin kaldırılması planlanıyor. İlk örneğini Bursa’da yapan Toki, İstanbul’da bazı bölgelerdeki sanayi sitelerini taşımayı planlıyor….

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul’daki yapı ve trafik yoğunluğunu azaltmak için şehir içerisindeki sanayi sitelerini şehir dışına taşıyacak.


İlk örneğini Bursa, Uşak ve Şanlıurfa’da  yapan toki, İstanbul’da Başakşehir Keresteciler Sitesi, Güngören, Bağcılar, Esenler, Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa’da  da uygulamayı hayata geçirecek.


 Sanayi siteleri buralardan Çerkezköy, Çorlu ve Silivri’ye taşınacak.

Bu sanayi tesislerinin her birinin 4-5 milyon metrekare büyüklükte olduğu belirtiliyor. İstanbul’da bu konuda ilk talep Başakşehir’deki Keresteciler Sanayi sitesinden geldi. Bunların yanı sıra, diğer ilçelerdeki ayakkabıcılar, dökümcüler, oto tamircileri, marangozlar ve tekstilcilerden de benzer bir adım bekleniyor.


Sanayi sitelerinin çevresine ise çalışanlar için konutlar yapılacak. Böylelikle işe gidiş ve gelişler dolayısı ile kent içinde trafik yoğunluğu da azalacak.


TAKAS USULÜ
Bursa’da yapılan çalışma kapsamında Bursalı toplam 3 bin esnaf ve sanayiciler Kestel’deki yeni yerlerine taşınacak. Arsa karşılığı sanayicilere daha büyük ve modern dükkan verilecek. Eğer kent içindeki arsanın değeri daha fazlaysa dükkan sahibine arsa bedelinden pay verilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER