Anasayfa >

Diğer Haberler >

Tapuda Online Miras Dönemi Başlıyor

Tapuda Online Miras Dönemi Başlıyor

21 Kasım 2016 Pazartesi, 09:40:51
Tapuda Online Miras Dönemi Başlıyor
Tapuda miras işlemlerinde online sisteme geçiliyor. Böylelikle miras kalanın aylarca veraset ve intikal komisyonunun kararını beklemesine gerek kalmayacak…

Tapuda yeni düzenlemeler hayata geçirilmeye başladı. Bunlardan biri de miras işlemleri. Yeni düzenleme ile miras için veraset ve intikalde kağıt yerine online sistem kullanılacak.


Yeni uygulama ile birlikte miras kalan aylarca veraset ve intikal komisyonunun kararını beklemesine gerek kalmayacak.


Tapuda miras işlemleri yapılırken 59 yıllık kayıtlara bakılıyordu ve bu nedenle de süreç uzuyordu. Online veraset  sistemi ile 59 yıllık kayıtlar incelenmeyecek ve süreç çok daha kısa sürecek.


Konuyla ilgili yasal değişiklik istenirken genel müdürlüğün bu konudaki önerisine göre herhangi bir yakını vefat eden ve kendisine taşınmaz miras kalan kişi tapuda hemen işlemini yapabilecek. İlişiği yine Maliye kesecek ancak vatandaş tapuya gittiğinde işlemini yapabilecek. Sonrasında Maliye’ye bildirimde bulunulacak.


E-HACİZ....
Tapudaki ikinci önemli yeni düzenleme ise elektronik haciz uygulamasının kapsamının genişletilmesine yönelik. Motorlu taşıtların haczindeki uygulamanın gayrimenkulleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi üzerinde çalışılıyor.

Yasa değişikliği talebinin kabul edilmesi halinde uygulamanın yazılımın tamamlanması amacıyla yürürlük tarihi 1 Temmuz 2017 olarak planlanıyor. Böylece 10 günü bulan kağıt üzerindeki haciz işlemi de hızlanacak.

Öte yandan mimari projeler elektronik ortamda gönderilecek. Tuzla ve Karatay Belediyeleri ile pilot uygulama başlatılırken uygulama ile vatandaş ev aldığında kat mülkiyeti için gerekli olan mimari proje sistem üzerinden aktarılabilecek. Herhangi bir şekilde çıktı alınması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Böylece sahtecilik ve dolandırıcılık gibi olaylarında önüne geçilmiş olacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER