Anasayfa >

Diğer Haberler >

Gayrimenkul Sektörünü Büyüme Potansiyelini Sürdürüyor

Gayrimenkul Sektörünü Büyüme Potansiyelini Sürdürüyor

16 Kasım 2016 Çarşamba, 16:22:30
Gayrimenkul Sektörünü Büyüme Potansiyelini Sürdürüyor
Reiden Emlak Endeksi Ekim ayı raporu açıklandı. Rapora göre gayrimenkul sektörü büyüme potansiyelini devam ettiriyor…

Reidin ve GYODER işbirliği ile hazırlanan Reidin emlak Endeksi Ekim ayı raporu açıklandı. Türkiye genelinde 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan Reidin Emlak Endekslerine göre, gayrimenkul sektörünün büyüme potansiyeli sürdürüyor.


Özellikle son dönemlerde faiz oranlarının yüzde 1'in altına inmesi, kredilendirme oranının artması ve KDV'nin düşürülmesi gibi düzenlemeler, geleceğe yönelik olumlu beklentileri güçlendirdi. Bu düzenlemeler sonrasında sektörde yaşanan hareketlilik, bankaların kredi hacimlerine de olumlu yansıdı.Reidin Emlak Endeksleri Ekim ayı raporunda öne çıkanlar;


• Türkiye'nin 68 şehri içerisinde geçen aya göre satılık konut fiyatları Rize'de yüzde 2 arttı. Aynı dönem içerisinde konut kira değerleri yüzde 2.08 ile en çok Yozgat'ta arttı.


• Reidin-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre; Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0.29 oranında artış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.34 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre yüzde 70.20 oranında yükseldi.


• Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER