Anasayfa >

Diğer Haberler >

Sancaktepe Kışlası Şehir Hastanesi Oluyor

Sancaktepe Kışlası Şehir Hastanesi Oluyor

16 Kasım 2016 Çarşamba, 15:42:20
Sancaktepe Kışlası Şehir Hastanesi Oluyor
Sancaktepe’deki askeri kışla şehir hastanesi oluyor. 350 dönümlük arazinin imar planı değişikliği yapıldı…

Sancaktepe’deki General Hakkı Tunaboylu ve Şehit Binbaşı Bülent Bulut Kışlası şehir hastanesi oluyor. 350 dönümlük askeri arazinin imar planı değişikliği yapıldı. Yeni plana göre kışlanın batısında kalan araziye sağlık tesisinin yan sıra cami, okul ve idari tesis binaları da yapılacak. Öte yandan Çekmeköy-Sarıgazi-Taşdelen'e kadar uzatılacak Üsküdar-Ümraniye metro hattı ile Şehir Hastanesi'ne toplu ulaşım sağlanacak.


4 BİN YATAKLI DEV SAĞLIK KAMPÜSÜ
Kamu özel sektör işbirliği ile inşa edilecek olan Sancaktepe Şehir Hastanesi, 4 bin yatak kapasite ile hizmet verecek. Sancaktepe sağlık kampüsü kapsamında
Genel Hastane, Kadın Doğum, Çocuk, Kardiyoloji ve KVC, Onkoloji, Ortopedik ve Nörolojik Bilimler, Psikiyatri, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri yer alacak.

İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI
Sarıgazi Mahallesi'nde bulunan yaklaşık 3 milyon metrekarelik askeri alan, 2013 yılında imzalanan protokolle Milli Savunma Bakanlığı'ndan Sağlık Bakanlığı'na devredilmişti. İBB Meclisi'nin Kasım ayı oturumlarında, askeri arazi içinde kalan 350 dönümlük arazi için imar planı değişikliği yapıldı. Oyçokluğu ile alınan kararla bu askeri arazinin ‘Sağlık Tesis Alanı'na alınmasına karar verildi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun hazırladığı raporda, Sancaktepe kampüs alanında yapılması planlanan yatırımların bir an önce hayata geçirilmesi için, "Kışla faaliyetlerini olumsuz etkilemeyecek ve arazi üzerinde inşai faaliyet yapılmasına herhangi bir engel teşkil etmeyecek bir sahanın kullanılması ihtiyacı hasıl olduğu" belirtildi.


"İSTANBUL'DAKİ ASKERİ ALANLAR İMARA AÇILMAMALI"

CHP'nin red verdiği oylamada söz alan İBB'nin CHP'li meclis üyesi Esin Hacıalioğlu, İngiltere'yi örnek göstererek "İngiltere'de 7 tane hastane yakın zamanda iptal edildi. Bu nedenle İngiltere'deki sağlık hizmetleri krize girdi" diye konuştu. Hacıalioğlu, "Uluslararası sermayenin sahip olacağı hastaneler zincirine ülkemizin genlerini teslim etmiş olacağız. Askeri alanı imara açıyor, üstüne üstlük yabancı sermaye getiriyoruz. İstanbul'daki askeri alanların hiçbir şekilde imara açılmaması gerektiği, toplanacak hiçbir yerin kalmadığı görüldüğünden bu tür dosyaların gözden geçirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER