Anasayfa >

Diğer Haberler >

Devletten DASK’a Reasürans Desteği

Devletten DASK’a Reasürans Desteği

16 Kasım 2016 Çarşamba, 14:33:34
Devletten DASK’a Reasürans Desteği
Devletten Dask’a reasürans desteği geldi. İlgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi..

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Doğal afet sigortaları kurumu tarafından üstlenilen zorunlu deprem sigortası riskleri için devlet tarafından hasar fazlası reasürans desteği sağlanmasına ilişkin karar 16 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.


Buna göre; Dask yönetim kurulu tarafından zorunlu deprem sigortası için oluşturulan 1 Kasım 2016-31 Ekim 2017 dönemi reasürans ve dilimlerinde her bir dilimden yüzde 10 oranında pay alacak şekilde DASK’a devlet tarafından toplam 240 milyon avro hasar fazlası reasürans desteği geldi.


Reasürans korumasına karşılık, pay alınan ilgili reasürans dilimlerinin piyasa fiyatı esas alınarak hesaplanan 4 milyon 736 bin 400 avro reasürans primi, genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere hazine müsteşarlığının ilgili hesabına 28 Şubat 2017 tarihine kadar DASK tarafından ödemenin yapıldığı gün geçerli olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınarak TL üzerinde ödenecek.


Gecikme halinde pay alınan reasürans dilimlerine ilişkin hasar ödemelerine devlet payı oranında katılım sağlanacak ve hesaplanan hasar ödemesi tutarı hazine müsteşarlığı bütçesinin ilgili tertibinden Dask’a ödenecek.


REASÜRANS NEDİR?
Sigorta edilmiş riskin, belli bir kısmının veya tamamının yeniden sigorta edilmesidir. Sigorta şirketleri, teminat verdikleri rizikolarda büyük hasarların aynı zamana gelme ihtimaline karşı, hasar ödemelerinde zorlanmamak için reasürans (mükerrer sigorta) yaptırır. Reasürans, sigorta şirketlerine, tek başlarına yüklenmeleri kendi sermayeleri, ihtiyatları, özvarlıkları bakımından kısaca mali yönden mümkün olmayan riskleri, sigortalayabilme imkânı verir.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER