Anasayfa >

Diğer Haberler >

Akkuyu Nükleer Santrali Lisans Almaya Hazırlanıyor

Akkuyu Nükleer Santrali Lisans Almaya Hazırlanıyor

14 Kasım 2016 Pazartesi, 15:13:35
Akkuyu Nükleer Santrali Lisans Almaya Hazırlanıyor
Akkuyu Nükleer Santrali için lisans başvurusu yapılması planlanıyor. Sonrasında ise TAEK’ten sınırlı çalışma izni alınacak…

Akkuyu Nükleer A.Ş. 2023 yılına kadar işletmeye alınması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali için lisans başvurusu yapmayı planlanıyor.


Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi inşaat lisansı başvurusunun ardından öncelikle nükleer güvenlik dışındaki yapıların inşası için Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan (TAEK) sınırlı çalışma izni alınacak.


İmar planı çalışmaları tamamlanıp sınırlı çalışma izni alındığında, Akkuyu sahasında mevzuatın öngördüğü hazırlık çalışmaları başlayacak.


TAEK'ten inşaat lisansının alınmasıyla da nükleer güvenlikle ilişkili yapılar dahil inşaat çalışmaları, Rus Rosatom ile Cengiz-Kolin-Kalyon şirketleri arasında yürütülen ortaklık görüşmelerine de bağlı olarak bütün yönleriyle hız kazanacak.

 

20 MİLYAR DOLARLIK PROJE

20 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen Akkuyu Nükleer Santrali projesinde ilk ünitenin 2023 sonunda işletmeye alınması planlanıyor.


Topam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip olan santral, 4 reaktörden oluşacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 1 Aralık 2014'te projeye ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) konusunda olumlu karar verildi. Akkuyu Nükleer AŞ, 25 Haziran 2015'te ise EPDK'dan 3 yıllık ön lisans aldı.


Küresel anlamda üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 11'i nükleer enerjiden sağlanıyor. Bu çerçevede, Fransa elektrik üretiminin yüzde 77,6'sı, ABD yüzde 19,1'i, Almanya ise yüzde 15,5'ini nükleer enerjiden karşılıyor. Ayrıca yarısı Fransa, ABD, Rusya ve Çin'de olmak üzere dünyada 450 nükleer santral ünitesi (reaktör) işletmede bulunurken, 60 tanesinin ise inşası devam ediyor.
SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER