Anasayfa >

Diğer Haberler >

“Karlı Bir Yatırım Yapmak İsteyenler Acele Etsin”

“Karlı Bir Yatırım Yapmak İsteyenler Acele Etsin”

11 Kasım 2016 Cuma, 14:07:52
“Karlı Bir Yatırım Yapmak İsteyenler Acele Etsin”
15 Temmuz darbe girişiminin ardından hız kazanan kampanyaların sürdürülebilir olmadığına dikkat çeken Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, 2017’de konut fiyatlarının artacağını, karlı bir yatırım yapmak isteyenlerini ise acele etmesini söyledi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, 2017 öngörülerini Htemlak.haberturk.com okurları ile paylaştı.

 

Gayrimenkul yatırımcılarına acele etmeleri konusunda öneride bulunan Son, "Bu kampanyalı satışlar sürdürülebilir değil. Konut fiyatları da 2017'de artacak. Bu nedenle karlı bir gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler acele etsinler" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümetin hızlı bir aksiyon almasının inşaat sektörünün son çeyrekte hareketlenmesine katkı sağladığını belirten Tamer Son, “2016 yılında Türk gayrimenkul sektörü zorlu bir dönemeçten geçiyor. Küresel ekonomide yaşanan daralmanın yanı sıra ülkemizde artan terör olayları, 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi, Rusya ile yaşanılan gerginlikler, yakın bölgemizdeki savaş, Türk ordusunun sınır ötesi operasyonu gibi olağandışı gelişmelerin yaşandığı bir yılda her sektörde olduğu gibi elbette inşaat sektöründe de durgunluk yaşandı. Uzun süren bayram tatilleri de iç piyasada konut sektörünü olumsuz yönde etkileyen unsurlardan biri oldu. Bu süreçte hükümetin hızlı bir aksiyonla aldığı önlemler, yapılan düzenlemeler ve özel sektörün bu gelişmelere vermiş olduğu destek, sektörün özellikle son çeyrekte hareketlenmesine katkı sağladı” dedi.

SEKTÖRÜN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKMAYA BAŞLADI
KDV indirimi, konut kredisi faizlerinin düşmesi ve kampanyaların sektörün önündeki engelleri kaldırdığını belirten Tamer Son, “15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimin ardından sektörün güç birliğinin bir yansıması olarak hayata geçirilen kampanyalar, 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi, bankaların kredi faizlerinde gerçekleştirdiği indirimler sektörün önündeki engelleri ortadan kaldırmaya başladı” diye konuştu.

KDV İNDİRİMİ SÜREKLİ OLMALI
KDV indiriminin sürekli olması gerektiğine dikkat çeken Tamer Son, “150 metrekarenin üzerindeki konutlar için KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi yönündeki uygulamanın 31 Mart 2017’ye kadar sürecek olması da 2017 yılının ilk çeyreğinde konut sektörünün hareketli olmasına katkı sağlayacak. Bu KDV indiriminin sürekli olması ve 150 metrekarenin altındaki konutlarda da KDV indirimine gidilmesi söz konusu olursa o zaman sektörümüz çok daha hızlı bir ivme kazanır. Yine konut kredisi faizlerindeki düşüşün devam etmesi ve şu an ortalama 0,90 olan oranın 0,70’lere düşmesi sektöre büyük bir katkı sağlar” ifadesinde bulundu.


Son, “kentsel dönüşüm Yasası’nın uygulama yönetmeliğinde yapılan radikal değişikliklerin de 2017 yılında inşaat sektörünün büyümesine büyük bir ivme kazandıracağını düşünüyoruz. İnşaat sektörü yaklaşık 300 işkolunu etkileyen lokomotif bir sektör. Bu nedenle inşaat sektörünün yarattığı istihdam da çok değerli. Sektör yapısı gereği geniş bir yaş grubu ile her eğitim düzeyinden kişiye istihdam sağlama özelliğe sahip. İnşaat sektöründe beklenilen büyüme ile birlikte istidamın da artacağını öngörüyoruz”dedi.


KAMPANLAR SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL
Piyasanın durumu nedeni ile hız kazanan kampanyaların sürdürülebilir olmadığına dikkat çeken Son, “Sektörümüz 2016 yılında çok ciddi fedakarlıklar yaparak indirimler ve cazip kampanyalarla konut alımını kolaylaştırmak için adeta savaştı. Ek olarak 2016 yılında inşaat malzemelerinde yaşanan zamlar konut fiyatlarına yansıtılmadı. Ancak mevcut durum firmalar için sürdürülebilir olmadığından bu tablonun uzun bir süre daha devam etmesi çok da mümkün olmayacak gibi görünüyor. Özellikle İstanbul’da arsa sıkıntısı var ve bu yüzden fiyatlar çok yüksek seviyelerde” şeklinde konuştu.  

KARLI BİR YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER ACELE ETSİN
2017’de konut fiyatlarında artış beklediklerini söyleyen Son, “2017 yılında konut fiyatlarının düşmesi değil aksine artması söz konusu olabilir. Bu sene konut fiyatlarına yansıtılmayan zamlar mecburen 2017’de yansıtılmaya başlanacak ve cazip kampanyalarda azalma görülecek. Bu nedenle yeni bir ev ya da ofis sahibi olmak isteyen ya da kârlı bir yatırım yapmayı hedefleyenlerin acele etmesi gerekiyor. Şu an konut almanın tam zamanı diyebiliriz” ifadesinde bulundu.


2017’DE SEKTÖR HAREKETLENECEK
2016’da yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen 2017 yılının ilk aylarıyla beraber gayrimenkul piyasasında ciddi bir hareketlilik yaşanmasını bekliyoruz diyen Tamer Son, “ Ancak elbette büyümenin sürdürülebilmesi ve yatırımların hız kesmeden devam etmesi ekonomik ve siyasi normalleşmenin sağlanmasıyla mümkün olabilir. Bunun için de gerekli önlemlerin alınıyor olması sektörümüzü rahatlatacak” dedi.

EYLÜL AYI İTİBARİYLE SATIŞLAR HIZLANDI
2016 yılında inşaat sektöründe yaşanan dalgalı seyrin firmamıza da yansıdı diyen Son, “ Eylül ayından itibaren ise satışlarımız hız kazandı. Lansmanını 2015 yılının Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz Çukurova Balkon’un satış oranı şu an itibariyle yüzde 60’a ulaştı” şeklinde sözlerini tamamladı.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER