Anasayfa >

Diğer Haberler >

Taş Yapı Kadıköy Belediyesi Davasının Galibi Belli Oldu

Taş Yapı Kadıköy Belediyesi Davasının Galibi Belli Oldu

10 Kasım 2016 Perşembe, 17:38:00
Taş Yapı Kadıköy Belediyesi Davasının Galibi Belli Oldu
Taş Yapı Kadıköy Belediyesi davasında galip Taş Yapı geldi. Kadıköy Belediyesi Taş Yapı'ya 5 milyon maddi, 1 milyon manevi tazminat ödeyecek...

Taş Yapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını Taş Yapı kazandı.

Kadıköy Belediyesi, Taş Yapı’nın Kadıköy projesini durdurmuştu. Taş Yapı’da Kadıköy Belediyesi’ni "İnşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle" durdurarak, kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle 5 milyon lira maddi, 1 milyon lira da manevi tazminat davası açmıştı.


Taş Yapı, İstanbul Anadolu 6.Asliye Hukuk Mahkemesi kararıyla davayı kazandı.


Bilirkişi raporuna göre 2007 ve 2010 yılları arasında 30 aylık süre içinde inşaatın tamamlanamamasından Kadıköy Belediye Başkanlığı sorumlu tutulurken, Taş Yapı’nın imara aykırı plan değişikliklerini onaylamayan ve kamu adına dava açan Kadıköy Belediyesi’nin yaptırımları bilirkişi tarafından "zarara uğratmak" olarak nitelendi.


Aynı raporda Taş Yapı'nın basında çıkan olumsuz yazılar nedeniyle satış yapamadığı da ifade edildi.


Bilirkişi raporuna itiraz eden ve yeni bir heyetten yeni rapor ya da ek rapor alınmasını talep eden Kadıköy Belediyesinin bu talebi de mahkemece reddedildi.


Davada Taşyapı’nın imara aykırı şekilde kaçak bina yaptığını belirten Kadıköy Belediyesi avukatları, karşı itirazların değerlendirilip ek rapor alınmadığını da hatırlatarak, açılan davanın görev ve esas yönünden reddini talep etti. Avukatların itirazlarını reddeden İstanbul Anadolu 6.Asliye Hukuk Mahkemesi, Kadıköy Belediyesinin 101 milyon 859 bin 43,16 lira maddi tazminat ödemesine karar verdi.


Açıklamada görüşlerine yer verilen Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, şunları kaydetti:
"Bu karar hukuk açısından içler acısı bir karardır. Kamu haklarının, kamu iradesinin yok sayıldığı bu kararı tanımamız mümkün değil. Hem kamuya ait olan yeşil alanı alacak ve buraya ayrıcalıklı imar kullanarak yapı yapacaksın. Hem bunda da tatmin olmayacak 9 bin metrekareye yakın fazla inşaat yapacaksın hem de seni kamu adına uyaran bir belediyeye tazminat davası açacaksın. Böyle bir şey kabul edilemez. Mahkemenin böyle bir karar vermesi akıl tutulmasından başka bir şey değil. Ayrıca mahkemece hükmedilen tazminat miktarı soruşturma sürecinde bilirkişi raporlarında belirtilmeyen bir miktar. Taşyapı duruşmadan üç gün önce tazminat tutarını biliyormuş gibi bu miktar üzerinden dava harcı yatırıyor. Firma mahkemenin belirlediği tazminat tutarını dava süreci tamamlanmadan nasıl bilebilir? Bu şaibeli bir durumdur. Bu karar kaçak inşaat maliyetini Kadıköy halkına misliyle yüklemektir. Firmaya yasal süreçler dışında hiçbir gecikme uygulamamıştır. Tazminat davası ile kamu çalışanlarını korkutmaya baskı altına almaya çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Bu ceza sadece Kadıköy Belediyesi’ne değil tüm Kadıköylülere verilmiş bir cezadır. Bizden kamu adına konuşmamamızı, kamunun haklarını savunmamamızı istiyorlar. Bizden susmamızı istiyorlar. Susmayacağız. Kadıköy için Kadıköylülerle birlikte mücadele edeceğiz."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER