Anasayfa >

Diğer Haberler >

DP’nin Arsa Krizinde Düğüm Çözülüyor

DP’nin Arsa Krizinde Düğüm Çözülüyor

05 Kasım 2016 Cumartesi, 12:31:43
 DP’nin Arsa Krizinde Düğüm Çözülüyor
Demokrat Parti’nin Balgat’ta genel merkez binasının da bulunduğu DP Turgut Özal Kampüsü arsasındaki düğüm çözülüyor. Arsa ile ilgili kararın Aralık’ta verilmesi bekleniyor….

Demokrat Parti’nin Balgat’ta genel merkez binasının da bulunduğu Turguz Özal Kampüsü arsası ile ilgili karar Aralık’ta verilecek.


Eski başkanlardan Namık Kemal Zeybek döneminde partinin borçlarının ödenmesi nedeniyle ihaleye çıkarılan ve 16 milyon TL’ye bir inşaat firmasıyla anlaşma yapılan arsa üzerinde 500 konutluk rezidans ve iş yeri yapılacaktı.

 

İhaleye kazanan şirket hafriyat çalışmalarına başlamış fakat DP yönetimi değişince arsanın çok daha kıymetli olduğu gerekçesi ile konuyu mahkemeye taşımıştı.

İki ayrı bilirkişi, arsanın değerinin 120 milyon TL olduğuna hükmetti. Ancak genel merkez yönetimi arsanın değerinin daha fazla olduğu iddiasıyla kıymet takdirine itiraz etti ve bir kez daha konuyu mahkemeye götürdü. Mahkeme yeni bir bilirkişi atayarak davayı 27 Aralık'a erteledi. Parti yetkilileri, söz konusu tarihte yapılacak duruşmada nihai kararın çıkmasını beklediklerini ifade etti.


İmara takıldı
DP Genel Sekreteri Ertan Küçükay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DGS şirketi ile birçok kez görüştüklerini belirterek, "Her iki taraf da konunun sulhla çözülmesi noktasında irade ortaya koydu." dedi.


Küçükay, "Partimizin tasarrufunda bulunan bir kısım mülk için değer tespiti istendi. Vekillerimiz mahkemeler nezdinde gerekli itirazları yapmış, yeni bilirkişi heyetlerinin oluşturulmasını talep etmiş ve bu talep uygun görülmüştür.
Ayrıca muhataplarımızla anlaşmazlıkların giderilmesi ve edimlerimizi yerine getirmemiz için çeşitli girişimlerimiz mevcuttur.
Konunun gecikmesinin sebebi, Ankara Büyükşehir Belediyesinin imar değişiklikleri yapmasıdır. Bölge idare mahkemelerinden 2 kez iptal kararı çıkmasına karşın belediyenin uygulamada direnmesi ve bir yeni karar daha alması işi uzattı."


"İhaleye çıkarız"
Firma avukatlarından Hacı Mehmet Demirezen ise DP yönetiminin itirazının ardından şirketin de yaptığı ödemeye ilişkin itirazda bulunduğunu ve mahkeme tarafından hükmedi̇len 24 mi̇lyon lira alacağın, fai̇z, yargılama gi̇derleri̇ ve harçlarla bi̇rli̇kte 40 milyon liraya yaklaştığını ileri sürdü.


Demirezen, "Arazi satılsa ve bütün alacaklılar parasını alsa herkes mutlu olacak ama Genel Merkez yönetimi, arazisinin 120 milyon liradan fazla ettiğini savunuyor. 27 Aralık'taki davada mahkeme, arazinin değeri̇ni̇n 120 milyon lira ettiğine son kez karar veri̇rse bu karar kesin olacak, biz de bu bedel üzeri̇nden arazi̇yi̇ satmak ve paramızı almak üzere ihaleye çıkabileceği̇z." ifadelerini kullandı.


Şirket avukatlarından Murat Keçeciler de DP'nin şirketlerine, Hazineye ve eski çalışanlarına ödemesi gereken bir borcu bulunduğunu söyledi. Keçeciler, mahkeme kararının ardından, arsa ile ilgili nasıl bir süreç izleneceği konusunun netleşeceğini bildirdi.


Yüzde 12,5'lik payına karşılık 16 milyon TL
Anlaşmazlığa konu olan sözleşme 2011'de imzalanmıştı. Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisinin, Demokrat Parti ismi altında birleşmesinin ardından hayata geçirilen proje kapsamında, genel merkez binasının bulunduğu arsanın bir bölümü, 31 katlı iş merkezi ve rezidans için yapımı için, gelirin yüzde 50-50 paylaşımı şartıyla, söz konusu inşaat firmasına devredildi. Parti yönetimi, biriken borçlarını ödemek için yüzde 12,5'lik payına karşılık firmadan 16 milyon lira aldı.
Yeni yönetim, projenin yüzde 62,5'inin inşaat firmasına, yüzde 37,5'inin partiye kalmasına ilişkin sözleşmenin parti aleyhine olduğuna karar vererek sözleşmeyi feshetti. İnşaat şirketi de verdiği 16 milyon lira ile masraflarının iadesi için mahkemeye başvurdu. Arsayla ilgili hukuki süreç devam ediyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER