Anasayfa >

Diğer Haberler >

Bakanlık Fikirtepe'de Kentsel Dönüşüme Girdi

Bakanlık Fikirtepe'de Kentsel Dönüşüme Girdi

04 Kasım 2016 Cuma, 09:49:10
Bakanlık Fikirtepede Kentsel Dönüşüme Girdi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da Fikirtepe’de kentsel dönüşüme girdi. Bakanlık, finansal zorluk çeken şirketlere ortak olacak…


İstanbul’da kentsel dönüşümün kalesi olan Fikirtepe’de dönüşüm adeta yılan hikayesine döndü.


Bölgedeki müteahhitler adeta hayatlarının en zor sınavını verdi. Yıllardır çabaladığı halde hala ruhsatını alamamış firma var. Sürecin uzamasından dolayı mali sıkıntı yaşanlar var.

 

FİNANSAL SIKINTI ÇEKENLERE ORTAK OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak için finansal zorluk çeken ve projesini bitiremeyen şirketlere ortak olacak. Aynı yapı adasında birden firma olması nedeniyle çalışmaların başlayamadığı bölgelerde de bakanlık süreci devralacak.  Bakanlık ilk görüşmeleri kentsel dönüşüm en çok tartışıldığı Fikirtepe bölgesinde yaptı. Bölgede dönüşüm projesi yapan Vartaş ve Anka Yapı’nın bakanlığa bağlı İller Bankası ile ortaklık kurması bekleniyor. Sürece İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki kiptaş’ın da dahil olacağı belirtiliyor.YAPAMIYORSAN BIRAK GİT…
Sorunlu yapı adaları ile çalışma başlattıklarını söyleyen ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcı ve İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş,  “Bakanlık olarak Fikirtepe’deki sürece el attık. Finansal zorluk çeken firmalarla İller Bankası ve Kiptaş aracılığı işe işbirliği yapacağız. Bunun dışında bazı bölgelerde işe başlamayan firmalar var. Onlara diyoruz ki ‘Yapamıyorsan bırak git’. Biz  yaptıkları masrafları ödeyeceğiz, kârdan da bir miktar pay vereceğiz. Onlara bir süre verdik. Sonra biz tabelamızı asıp işe başlarız” dedi.

 

18 MİLYAR DOLARLIK DÖNÜŞÜM
Fikirtepe’de dönüşümün maliyeti 18 milyar dolar. Toplam 57 yapı adası var. Bunlardan 22’sinin ruhsat, 10’unun ise kazı ruhsatı var. Fikirtepe’de kentsel dönüşüm kapsamında toplam 35 bin konut ve 2 bin 500 ticari alan hayata geçirilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER