Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ataköy Mega Yat Limanı Halk Oylamasına Sunuluyor

Ataköy Mega Yat Limanı Halk Oylamasına Sunuluyor

03 Kasım 2016 Perşembe, 17:55:00
 Ataköy Mega Yat Limanı Halk Oylamasına Sunuluyor
Bakırköy Ataköy’de yapılması planlanan Mega Yat Limanı için Pazar günü sandığa gidilecek. Proje İstanbulluların oylamasına sunulacak….


Bakırköy Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında ruhsat savaşına dönüşen Ataköy Mega Yat Limanı halk oylamasına sunulacak. Pazar günü İstanbullular sandığa giderek oy kullanacak.


Dati Holding tarafından hayata geçirilecek proje için düzenlenen referandum Pazar günü Özgürlük Meydanı’nda saat 9:00 ile 17:00 saatleri arasında sandık kurulacak. Halk oylaması noter huzurunda  ve Bakırköy Kaymakamlığı gözeteminde gerçekleşecek.


İstanbulluları oy kullanmaya çağıran Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, sandıktan çıkacak sonuç doğrultusunda yol haritası belirleyeceklerini söyledi.

Dati Holding tarafından yapılacak projeye Bakırköy Belediyesi ruhsat vermediğini, bunun üzerine projeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ruhsat verildiğini söyleyen Kerimoğlu, "Bakırköy Belediyesi'nin Mega yat limanı ve beraberindeki projelere ruhsat vermedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı "adeta bir paralel belediyecilik" yaparak ruhsat verdi. Biz de bunu yargıya taşıdık. Mahkeme asıl karar verilinceye kadar ruhsatların yürütmesini durdurdu. Biz o bölgedeki inşaat faaliyetlerini durdurduk" diye konuştu.


ÇOĞUNLUK NE DERSE O

Ara karar aşamasında projenin geleceği ile ilgili olarak halka danışma kararı aldıklarını söyleyen Kerimoğlu, "Yapılacak mega yat limanı ve beraberindeki projelerin Bakırköy haklına, İstanbul'a bir faydası var mı diye soracağız. Özellikle çevrecilerin dahil olduğu görüşe göre, Bakırköy'deki sahilin bu yapılaşmalarla sistemi bozduğu, çevreye zarar verdiği, denizi kirlettiği yönünde bir endişe var. Karşıt görüş de burada yapılacak projenin Bakırköy'e bir marka değer katacağı, Bakırköy sahil yolunun yer altına alınmasıyla birlikte Bakırköy'ü sahile ulaştıracağı, yaklaşık 7-8 bin kişiye iş imkanı sağlayacağı yönünde. Biz birbirine taban tabana zıt bu iki görüşler arasında, çoğunluğun ne dediğine bakacağız. Çıkan karar doğrultusunda bir uygulama yapacağız". Büyük projelerin sadece bir belediye başkanının iki dudağının arasında olmaması gerektiğini savunan Kerimoğlu, bu tür konularda sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının ve halkın doğrudan katılımının olması gerektiğini ifade etti.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER