Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ev Alırken 10 Puanlık KDV Farkını Almayı Unutmayın

Ev Alırken 10 Puanlık KDV Farkını Almayı Unutmayın

03 Kasım 2016 Perşembe, 09:56:07
Ev Alırken 10 Puanlık KDV Farkını Almayı Unutmayın
Lüks konutlarda KDV yüzde 18’den 8’e indi. Evi 2 yıl önce satın altınız ve parayı ödediyseniz ve sözleşmede “KDV hariç”se 10 puanlık farkı istemeyi unutmayın…

150 metrekare üstü lüks konutlarda KDV yüzde 18’den yüzde 8’e indi. Uygulama Türkiye genelinde 10 bin 530 sokakta yapılan konutları kapsıyor. Bu sokaklarda yapımı tamamlanan evler yavaş yavaş teslim edilmeye başladı.

 

10 PUANLIK PARKI GERİ ALABİLİRSİNİZ

Projeye topraktan girdiyseniz ve parasını da yüzde 18 KDV’den ödediyseniz ne olacak peki? Vatandaşın ödediği KDV ile müteahhitin ödediği KDV oranı farklı. Arada 10 puanlık bir KDV farkı var.  Bu durumda KDV indirimi vatandaştan ziyade müteahhitin işine yarıyor. Eğer konutu satın alırken sözleşmede fiyat+KDV olarak belirtilmiş ise bu durumda 2 yıl önce ödediğiniz KDV’nin 10 puanını geri alabilirsiniz.

Eğer sözleşmede “KDV” dahil yazıyorsa bu durumda farkı geri alamazsınız.


Bazı  inşaat şirketleri KDV’yi sözleşmenin yapılma tarihinde değil konut tesliminde fatura kestiğinde tahsil ediyor. Bu şirketler için sorun da oluşmuyor. KDV’yi fatura kesim tarihinde alan şirketlerin müşterileri de bu KDV’nin yüzde 8’e indirilmesinden yararlanıyor. Bu inşaat şirketlerinin devlet ile ilişkileri de sorun oluşturmuyor. 9 Eylül 2016 ile 31 Mart 2017 arasında başlayan projelerden ev alanlara KDV avantajı direkt olarak yansıyacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER