Kayyum Nedir?

02 Kasım 2016 Çarşamba, 17:55:09
Kayyum Nedir?
15 Temmuz darbe girişimin ardından adını sıkça duyduğumuz kayyum nedir? Kayyum nasıl atanır, görevleri nelerdir? Hepsi ve daha fazlasının yanıtı haberimizde...

15 Temmuz darbe girişiminin ardından adını sıkça duyduğumuz kavramların başında kuşkusuz “kayyum” geliyor. Peki kayyum nedir?  Kayyum atamak ne demek?


KAYYUM NEDİR?
Kayyum ya da kayyım, başkasına ait bir işi yapmak ya da malı kontrol etmek için kullanılan kişi anlamına geliyor. Kayyum atası genellikle iflas ertelemesi durumunda, gaiplik ya da suç şüphelisi durumlarında yapılıyor.


KAYYUM’UN GÖREVLERİ NELERDİR?
Kayyum yönetici ya da denetici olarak görev yapıyor. Kayyumun görev ve yetkileri ise mahkeme tarafından belirleniyor.  Yetkileri, görev süresi ve maaşı mahkeme kararında açıkça bellidir.


Kayyumun görevi geçicidir. Peki kayyumun görev süresi ne kadardır? Kayyumun görev süresini davayı yürüten mahkeme belirler. Kayyum olarak atanan görev süresi en fazla 4 yıldır.


KAYYUM ATAMASI NASIL YAPILIR?
Kayyum mal sahibinin rızasına bakılmadan atanır. Kayyum mahkeme tarafından atanır.
Yargı komisyonunda bulunan bilirkişi ve kayyımlar listesinde bulunan kişiler mahkemeler ya da sulh ceza hakimlikleri tarafından seçilir. Ya da kendi yaptığı araştırma veya savcılığın önerisi ile de kayyım atamasını yapabilir.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER