Anasayfa >

Diğer Haberler >

İmar Planı Nedir?

İmar Planı Nedir?

02 Kasım 2016 Çarşamba, 17:22:55
İmar Planı Nedir?
İmar planı nedir, imar planı askıya çıktı nedir ne demektir sorularının yanıtlarını detayları ile haberimizde görebilirsiniz…

Öncelikle imar planı nedir sorusuna yanıt verelim. İmar planı imar uygulaması yapılacak söz konusu yerin yapı adaları, bunların yoğunluğu, düzeni, yolları ve diğer tüm detayları gösteren üzerine kadastral durumu da işlenmiş uygulamaya imar planı denir.


İmar planı, İmar yasasına göre, nüfusu 10 bini aşmış yerleşmelerde yapılması zorunlu olan fiziksel plandır.  Nüfusu 10 binin  altında olan yerleşmelerde imar planı yapılıp yapılmamasına belediye meclisleri karar veriyor.


İmar planı 2 tür oluyor. Biri nazım imar planı bir diğeri ise uygulama imar planı. Peki nazım imar planı ve uygulama imar planı nedir? Bu ikisi arasındaki fark ne?


1/5000 ölçekli nazım imar planı nedir?
1/5000 ölçekli nazım imar planı 1/1000 ölçekli uygulama imar planına bir ön hazırlık gibidir. Nazım imar planı onaylı halihazır haritalar üzerine varsa kadastral durumu işlenmiş olan, varsa bölge ve çevre düzeni planlarına uygun olarak hazırlanan ve arazi parçalarının; genel kullanış biçimlerini, başlıca bölge tiplerini, bölgelerin gelecekteki nüfus yoğunluklarını, gerektiğinde yapı yoğunluğunu, çeşitli yerleşme alanlarının gelişme yön ve büyüklükleri ile ilkelerini, ulaşım sistemlerini ve problemlerinin çözümü gibi hususları göstermek ve uygulama imar planlarının hazırlanmasına esas olmak üzere 1/2000 veya 1/5000 ölçekte düzenlenen, detaylı bir raporla açıklanan ve raporu ile bir bütün olan plandır.


1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI NEDİR?
1/1000 ölçekli uygulama imar planı ise yerlesim alanlarının gelecekte sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan alacakları yerlesim biçimlerinin belirlenmesine yönelik tasarlanmış, uygulamaya yönelik plandır.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER