Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kentsel Dönüşümde Anlaşma Sağlamayanlar Dikkat!

Kentsel Dönüşümde Anlaşma Sağlamayanlar Dikkat!

02 Kasım 2016 Çarşamba, 11:31:26
Kentsel Dönüşümde Anlaşma Sağlamayanlar Dikkat!
Kentsel dönüşümde yeni yönetmelik yayınlandı. Buna göre artık çoğunluğun aldığı kararla yıkım yapılabilecek. Anlaşma sağlanamayan hak sahibinin payı da yıkımdan önce satılabilecek…

6,5 milyon konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanan Türkiye’de dönüşümün önündeki “inatçı” engel kalktı. Kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak yeni yönetmelik 27 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.


Yeni yönetmeliğe göre çoğunluğun aldığı kararla yıkım başlayabilecek. Anlaşma sağlanamayan hak sahibinin payı da bina yıkılmadan satılabilecek. Yeni yönetmelik ile kentsel dönüşüm sürecinin önünün açılması hedefleniyor.


Kentsel dönüşümde yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesi 2/3 çoğunluğa rağmen binanın yıkılamaması ve mahkemeye taşınan sorunların yıllarca çözülememesiydi. Yeni yönetmelikle, riskli alan veya riskli yapılarda 2/3 çoğunluk ile yıkım şartı aranmadan karar alınabilecek. Karara katılmayan 1/3 arsa payının açık artırma ile satılması için binanın yıkılmış olması şartı da kaldırıldı. Böylece 2/3 ile karar alınması ve toplantı sonrasında karara katılmayanlara 15 günlük uyarı ihtarnamesinin gönderilmiş olması yeterli olacak.


ANLAŞMAYANA ELEKTRİK DE YOK SU DA
Çoğunluğa rağmen binanın yıkılmaması nedeniyle bazı hak sahipleri, mülklerini terk etmeyip doğalgaz, elektrik, su kullanmaya devam ediyordu. Yeni yasayla birlikte tahliye süreleri sonunda elektrik, su, doğalgaz hizmetlerinin durdurulması zorunlu hale getirildi. 60 günden az olmayan tahliye süresi sonunda yıktırılmayan binalar ile ilgili artık maliklerin anlaşması da beklenmeyecek. Kolluk kuvvetleri desteğiyle mülki amirler tarafından yıkım sağlanacak. Bu durumda, yıkım masrafını yine malikler ödeyecek. Yani artık anlaşma sağlanamasa bile binanın riskli olduğu tespit edilmişse yıkım yapılacak.

MİRASÇI YERİNE KAYYUM
Yeni yönetmelikle, tapuda kayıtlı malikin ölmüş olması hâlinde, Bakanlık, Müdürlük veya İdare tebligat işlemleri için mirasçılık belgesi çıkartmaya, kayyum tayin ettirmeye veya tapuda kayıtlı son malike göre işlem yapmaya yetkili oldu.

Riskli alan ilanlarının en az 15 bin metrekare olması gerektiğine ilişkin hüküm değiştirildi ve bu zorunluluk kaldırıldı.

Riskli yapı tespiti yapacak olan lisanslı kuruluşlarda riskli yapı tespiti için en az bir inşaat mühendisinin görevlendirilmesi mecburi hale getirildi. Eğer bir inşaat mühendisi çalışmıyorsa, lisanslı kuruluşlara yeni yapı kaydı oluşturmalarına izin verilmeyecek.


TAHLİYEDEN İTİBAEREN KİRA YARDIMI BAŞLAYACAK
Yönetmelikte kira yardımı, riskli yapılarda 18 ay, rezerv alanlarda üst sınır 36 ay olarak belirleniyor. Yeni madde ile riskli tüm yapılardaki hak sahiplerine ve kiracılara kira yardımı yapılabilecek. Diyarbakır Sur ile Şırnak Silopi’deki riskli alanda da gecekondu sahiplerine yardım yapılabilecek. Kira yardımı süresi yapının tahliye edildiği tarihten itibaren başlayacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER