Anasayfa >

Diğer Haberler >

Dar Gelirliye “Sosyal Kiralık Konut” Geliyor

Dar Gelirliye “Sosyal Kiralık Konut” Geliyor

01 Kasım 2016 Salı, 11:19:47
Dar Gelirliye “Sosyal Kiralık Konut” Geliyor
Dar gelirliye kiralık sosyal konut geliyor. Nüfusun artışının hızlı konut fiyatlarının yüksek olduğu şehirlerde kiralık sosyal konut yapılacak…

Hükümet  dar gelirli vatandaşların yüzünü güldürecek yeni bir dönem için düğmeye bastı. Nüfus artışının fazla, konut fiyatlarının yüksek olduğu yerlerde “sosyal kiralık konut” yapacak.


Hükümetin 2017 yılı programı kapsamında, Türkiye genelinde artan konut ihtiyacını karşılamaya yönelik yeni tedbirler de gündeme gelecek.

 

FİYATLARIN YÜKSEK OLDUĞU ŞEHİRLER ÖNCELİKTE

Konut ihtiyacının gelecek yıl 817 bin olacağı öngörüsüne yer verilen programda, özellikle dar gelirli vatandaşların konut ihtiyacını gidermek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOKİ gibi ilgili kuruluşların iş birliğinde, yoksul durumdaki vatandaşlara sağlanan "sosyal konut" desteğine yeni bir yaklaşım getirilecek.


Dar gelirli vatandaşların ihtiyacının karşılanması ve konut piyasasında arz-talep dengesinin sağlanması amaçlanan çalışma da öncelikle konut açığını bulunduğu yerler tespit edilecek. Öncelik nüfus artışının hızlı ve konut fiyatların yüksek olduğu yerlere verilecek.


SADECE DAR GELİRLİ FAYDALANABİLECEK
Sosyal kiralık konutlardan sadece dar gelirli vatandaşlar faydalanabilicek. Özellikle, konut ihtiyacının ciddi bir şekilde ön plana çıktığı büyükşehirlerde, yoksul vatandaşlar için hali hazırda uygun, uzun vadeli taksitlerle satılan sosyal konutların "kiralık" olanları da üretilecek.


HEDEF 2023’E KADAR 100 BİN SOSYAL KONUT
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre, "Sosyal Konut Projesi" kapsamında dar gelirli vatandaşlar için şimdiye kadar 29 bin 271 konut inşa edilirken, bu kapsamda ayrılan kaynak da 70 milyon liraya ulaştı.
Hükümet, 2023 yılına kadar 100 bin sosyal konutun inşa edilerek, hak sahibi vatandaşlara teslim edilmesini hedefliyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER