Anasayfa >

Diğer Haberler >

Günlük Kiralık Konutlarda Milyonluk Vergi Kaybı

Günlük Kiralık Konutlarda Milyonluk Vergi Kaybı

31 Ekim 2016 Pazartesi, 11:15:59
Günlük Kiralık Konutlarda Milyonluk Vergi Kaybı
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul’da günlük ve saatlik kiralanabilen konut sayısının 15 bine yaklaştığını belirterek, bundan dolayı yüzlerce milyon TL’lik vergi kaybı olduğunu söyledi…

İstanbul emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul’daki günlük ve saatlik kiralanabilen konutlardaki artışa dikkat çekti.


AA muhabirine açıklamalarda bulunan Aşa, İstanbul’daki günlük ve saatlik kiralanabilen konut sayısının 15 bine ulaştığını söyledi. Aşa, bu konutların "kayıt dışı" kiralanmaları nedeniyle devletin yıllık yüzlerce milyon liralık vergi kaybına uğradığı bildirildi açıkladı.


GÜNLÜĞÜ MİMİMUM 100 TL
Özellikle Esenyurt, Beylikdüzü, Küçükçekmece-Halkalı, Bakırköy-Ataköy, Ataşehir ve Kadıköy'de yoğunluk olduğuna dikkat çeken Nizamettin Aşa, Günlük ve saatlik olarak kiralanabilen konutlardan günde en az 100 lira gelir elde edildiğini, ortalama gelirin ise 150-200 lira olduğunu, günlük konutun ayda minimum 3 bin lira kira getirisi sağladığını söyledi.


Aşa, "15 bin konuttan ayda 45 milyon lira gelir... Bunun sadece KDV'si 8 milyon liranın üzerinde. Ayrıca yüzde 15'ten başlayıp yüzde 35'e kadar yükselebilen vergi oranı var. Ortalama aylık gelir vergisi de 8-9 milyon lira tutuyor. Yani devletin kaybı yıllık en az 200 milyon lira. Bu tutar daha yukarılara çıkabilir." şeklinde konuştu.


EMLAKÇILARIN ROLÜ YOK
Günlük konutların kiralanmasında emlakçıların rolü bulunmadığını, bu ve benzeri yerlerin ajanslar, ilan ya da internet yoluyla kiralandığını belirten Aşa, emlakçıların uzun vadeli, eşyalı konutları kiraya verdiğini ve kira kontratı yaptığını anlattı.


DENETİM ALTINA ALMAK ZOR
Nizameddin Aşa, Türkiye'de kanunlardan dolayı günlük kiralanan konutları denetim altına almanın çok zor olduğunu iddia ederek, "Bu nedenle büyük bir kayıt dışılık söz konusu. Mal sahibinden kiralanan ev, içine eşya konulduktan sonra günlük 150-200 liradan kiralanabiliyor. Sadece bir daireden ayda 4-5 bin lira kazanan kişiler var." diye konuştu.


Konutların günlük kiralanmasının daha önce bu kadar yaygın olmadığını vurgulayan Aşa, "Kanun dışı kişilerin kolaylıkla kalabildiği bu evlerde fuhuş yapılıyor, kumar oynatılıyor ve uyuşturucu kullanılıyor. Kimlik bilgisi sorgulanmadığı için teröristler de bu tip yerlerde kolayca kalabiliyor. Eylem yapmaya gelen veya kanun kaçakları rahatlıkla buralara girip çıkabiliyor. Ancak esas yoğunluk fuhuş, kumar ve uyuşturucuda... Son dönemde Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamalarda, bu yerlerin Emlakçılar Odası'na kayıtlı kişilerce kiralanması yönünde bir yönetmelikten bahsediliyor. Bu konuda elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız."

 

TURİZME DE BÜYÜK KAYIP YAŞATIYOR

Günlük ya da saatlik kiralanabilen konutların turizmcilere de büyük kayıp yaşattığını ve bu yıl turizmde yaşanan gerilemeyle otelcilerin bu yerlerden şikayetçi olduğunu dile getiren Aşa, belediyelerin bu yerleri pansiyon statüsüne almak istediğini ancak gereken kriterler nedeniyle bunun mümkün olmadığını vurguladı.


Aşa, sözlerini şöyle sürdürdü:"Buraları kontrol altına almak istiyorlarsa belli bir mükellefiyet getirmek gerekiyor. Aynı otel ve pansiyonlarda olduğu gibi kimlik bildirim sistemi buralarda da uygulanmalı. Bu kişiler mutlaka bir kuruma bağlı çalışmalı. Sayın bakanımızın da bu yerlerin Emlakçılar Odası'na bağlı olması yönünde bir açıklaması oldu. Günlük konut sistemi bütün dünyada mevcut, yok etmek çok zor. Aynı zamanda Maliye'ye de bildirim sistemi olmalı. Bunlar olmazsa kaçak çalışıyor buralar... Böylece hem vergi kaybına hem de güvenlik zaafiyetine neden oluyor. Yani buralar mutlaka bir odaya veya kuruma bağlı çalışmalı. Buralar, odanın, belediyenin ve emniyetin denetimiyle çalışabilmeli. Böylece kanunsuzluk olduğunda hemen müdahale edilebilmeli."

EN YAKIN EMNİYET BİRİMİNE İHBAR EDİN
Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı, avukat İzzet Doğan da son zamanlarda terör örgütleri ve fuhuş çeteleri tarafından rağbet gören günlük konut kiralanmasının getirdiği sorunların, ülke güvenliği ve "ailelerin huzuru bakımından" bir an önce yasal çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.


Doğan, "Günlük ev kiralama sistemindeki yasal boşluk yüzünden ailelerin, yaşlıların, gençlerin ve çocukların yaşadıkları binalara, her gün, gündüz veya gece yarıları kim oldukları belli olmayan, değişik ve kimi zaman terörist tipte, kimi zaman alkollü, uyuşturucu kullanmış insanların girip çıkması orada yaşayanları tedirgin ediyor" dedi.


Kiralama esnasında kimlik kaydı yapılamamasına değinen Doğan, bu durumun terör örgütlerinin saldırılarına karşı teyakkuz halindeki istihbarat ve güvenlik birimlerinin çalışmalarını da zorlaştırdığına dikkati çekti.


İstanbul'da bu şekilde 15 bin konut olduğunu belirten Doğan, "Bazıları kendi konutunu iş yeri gibi kullanmakta, günlük ev kiralamalarını evinden organize etmektedir. Yani bu kişiler tek odalı birkaç yer kiralamakta ve bu evleri kendilerinin ikamet ettiği konutları kullanarak pazarlamaktadırlar. Günlük veya gecelik kiracılar ise günün veya gecenin herhangi bir saatinde aslında işletmeci olan kişinin konutuna anahtar almak veya vermek için gelmekte ve o binadaki diğer sakinlerin huzurunu kaçırmaktadır. Bu işi 24 saat boyunca yapanlar var. Bu gibi durumlarda o kişiyi diğer bina sakinlerinin en yakın emniyet birimine ihbarda bulunmaları gerekir."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER