Anasayfa >

Diğer Haberler >

Emlak Vergisi 2. Taksit Ödeme Zamanı Geldi

Emlak Vergisi 2. Taksit Ödeme Zamanı Geldi

31 Ekim 2016 Pazartesi, 08:41:40
Emlak Vergisi 2. Taksit Ödeme Zamanı Geldi
Emlak vergisinden 2.taksit dönemi geldi. Emlak vergisi 2. Taksit ödemeleri yarından itibaren başlıyor…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Arazi, arsa ve binalar için ödenen vergiye emlak vergisi denir. Emlak vergisi iki taksit halinde ödeniyor.


2016 emlak vergisi 1. Taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapıldı. Şimdi sıra ikinci takside geldi. Emlak vergisi 2.taksit zamanı da geldi. Kasım ayı içinde ikinci taksitin de ödenmesi gerekiyor.

 

EMLAK VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?
Taşınmaz mallara (arsa, arazi,mesken ve işyeri) ait vergiler ödeyeceği yıl itibariyle asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanıyor.  Maliye Bakanlığı, 2016 yılı için oranı yüzde 5,58 olarak belirlemiştir. Yani, 2015 ve öncesi alınmış konutlar için 2016 yılında yılı emlak vergisi yeniden değerleme oranı (%5,58/2) yüzde 2,79’dur. Vergi oranları arsalar için yüzde 0.6, araziler için yüzde 0.3, meskenler için yüzde 0.2 ve işyerleri için yüzde 0.4’ dür.


EMLAK VERGİSİ NEREYE ÖDENİYOR?
Emlak vergisi, mükelleflerin bağlı bulundukları belediyelerin emlak servisine müracaat edilerek ödeniyor. Eğer vergisi ödenecek taşınmaz başka şehirdeyse, ödeme tüm belediyelerden PTT havalesi ya da belediyelerin banka hesap numaralarına “Emlak vergisi mükellef numarası” yazılarak ödenebiliyor. Emlak vergisi internet üzerinden online olarak da ödenebiliyor. Belediyelerin  e-belediye portalından sisteme giriş yapılarak ödemeler online şekilde gerçekleştirilebiliyor.


EMLAK VERGİSİ ÖDEMEMENİN CEZASI NE KADAR?
Belirlenen sürelerde emlak vergisi ödemeyenler 'emlak vergisi gecikme cezası'na maruz kalıyorlar. Emlak vergisi gecikme cezası oranı ise ödemenin geciktiği her ay için 'yüzde 1.40' olarak belirleniyor. Bu oran 'emlak vergisi gecikme faizi' olarak alınıyor.

EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER MUAF
Bazıları emlak vergisinden muaf olabiliyor. Emlak vergisinden muaf olanlar şöyle;
•    Hiçbir geliri olmayanlar
•    İşsizler
•    Ev hanımları
•    Engelliler
•    Gaziler
•    Emekli maaşından başka geliri olmayanlar
•    Dul
•    Evi brüt alanı 200 metrekareyi aşmayanlar
•    Sadece bir konutu olanlar
•    Evi kiraya verip başka evde kirada oturanlar
•    Yetimler emlak vergisi ödeniyor.
Fakat muafiyetten faydalanabilmek için belediyeye başvuruda bulunmak gerekiyor.


SIFIR EV ALANA DA VERGİ YOK

Emlak Vergisi Kanunu'nun  5'inci maddesine göre; sıfır ev alanlara muafiyet var. Yani evin alındığı tarihi izleyen 5 yıl boyunca evin Emlak Vergisi değerinin dörtte biri (yüzde 25'i), vergiden düşülecek. Örneğin, 400 liralık Emlak Vergisi'nde 100 lira indirim yapılacak. 5 yıllık süre iskanın'alındığı ve müteahhit tarafından faturanın kesildiği tarihte başlıyor. 2016 yümda satılan evin Emlak Vergisi'ni satıcı ödeyecek. Alıcı ilk yü vergi ödemiyor. Bu yıl ev alan vergiyi ödemeye 2017'de başlayacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER