Anasayfa >

Diğer Haberler >

“Toki ve Emlak Konut İle Eşit Haklar İstiyoruz”

“Toki ve Emlak Konut İle Eşit Haklar İstiyoruz”

29 Ekim 2016 Cumartesi, 14:06:22
 “Toki ve Emlak Konut İle Eşit Haklar İstiyoruz”
İstanbul şartlarında özel sektörün dar gelirliye proje üretmesinin imkansız olduğuna dikkat çeken Dekon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Erdem, ancak Toki ve Emlak Konut’la eşit haklara sahip olursak dar gelirliye proje üretebiliriz dedi…

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞ


Bugüne kadar Ataşehir’de hayata geçirdiği butik projelerle adını duyuran Dekon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Erdem ilk röportajını htemlak.haberturk.com’a verdi.


Yakında ışıkların yanmaya başlayacağı Dekon Ametist Suadiye projesinde gelinen son aşama hakkında bilgi veren Cevdet Erdem, yeni projelerini de ilk kez htemlak.haberturk.com’a anlattı.


2017’de Ataşehir’de 470 milyon TL değerinde 3 yeni projeyi satışa çıkarmaya hazırlandıklarını belirten Erdem sektöre ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu.


Özel sektörün dar gelirliye yönelik proje geliştirmesinin İstanbul şartlarında imkansız olduğuna dikkat çeken Erdem, dar gelirliye proje üretmemiz için toki ve emlak konut ile eşit haklara sahip olmamız gerek dedi.


İşte tüm detayları ile o röportaj…..

Piyasa genelinde satış sıkıntısı olduğu söyleniyor. Dekon Ametist Suadiye projesinde satışlar nasıl gidiyor?
Yaz döneminin bitimi ile birlikte Ekim sonu itibariyle satışlar iyi gitmeye başladı. İnsanlar yaptığımız projenin farkındalığına vardılar. Biz diğer müteahhit arkadaşlarımız gibi burada yenileme yapmıyoruz. 5 binadan oluşan konsept bir proje yapıyoruz ve dönüşümü burada hakikaten gerçekleştiriyoruz. Havuzuyla yaşam alanları ile Cadde’de yapımı devam eden projeler arasında tekiz. O farkındalığı yarattınız mı zaten insanlar ilgi gösteriyor.

 


Şu an fiyatlar hangi seviyede? Tamamlandığında ne kadar olur?
Bölgede metrekare fiyatları 12 bin TL civarında. Bizim fiyatlarımız da yavaş yavaş bu rakamlara ulaşıyor. 2 etaptan oluşuyor proje. Birinci etabı Aralık’ta ikinci etabı ise 2017 Ağustos’ta teslim edeceğiz. Burada az bir dairemiz kaldı. Şu an 9 bin 500 TL ile 10 bin TL arasında değişiyor. Bölgenin altında rakamlarımız. Proje tamamlandığında metrekare fiyatları 12 bin -13 bin TL’nin üzerine çıkar.


kentsel dönüşüm daha çok yaşanan sıkıntılarla gündemde oluyor. Bölgede dönüşüm süreçi nasıl gidiyor?
Buradaki tüm meslektaşlarımızın yaptığı bina yenilemesi. 20 dairelik bir binayı yıkıp yerine 26 dairelik bir bina yapıyorlar. Biz böyle yapmadık. 5 bina yıktık yerine 3 bina yapıyoruz. Site özelliğini barındıran, insanlara farklı yaşam sunan bir proje yapıyoruz. Biz bölgemizden mutluyuz.


Bölgede yoğun rekabetten dolayı hak sahipleri ile yüzde 80’e varan oranlarla anlaşıldığı söyleniyor….
Bu dediğiniz bir iki sene önce vardı ama artık bu da etkisini yitirdi. Şimdi o kadar yüksek oranlar veren müteahhit firma yok piyasada.


Projelerinizin tamamı Anadolu Yakası’nda ve nitelikli butik projeler. Dekon İnşaat bu çizgide mi yoluna devam edecek?
Merkezi, ulaşılabilir noktalarda satılabilirliği kolay, konsept, butik projeler yapmayı istiyoruz.


ATAŞEHİR’DE ÜÇ YENİ PROJE GELİYOR
Yeni yatırımlarınız olacak mı?
3-4 ay içerisinde Ataşehir Şerifali bölgesinde yeni bir projemizi daha satışa çıkaracağız. 2 projemiz var. Bir tanesi 5 bin metrekare alan üzerinde 170 birimden oluşuyor.Bir diğeri de 90 dairelik bir proje.


Bu 2 projenin toplam yatırım maliyeti ne kadar?
170 birimden oluşan projenin 50 milyon TL yatırım maliyeti var. Diğerinin de 17 milyon TL civarında.


FİNANS MERKEZİNE KOMŞU 400 MİLYON TL'LİK YATIRIM
2017’yi bu 2 proje ile mi kapatacaksınız?
2017’nin sonuna doğru bu iki projenin dışında bir projemiz daha satışa çıkacak. Yine aynı bölgede. Ataşehir’de Finans Merkezi’nin karşısında 12 dönüm bir arsamız var. Burası için sıkı ve ciddi düşünüyoruz. Önümüzdeki sene projelendirmeye başlayacağız. Çok farklı bir konsept yapacağız orada. Bunun yatırım maliyeti de ortalama 400 milyon TL.


YATIRIM MALİYETİNİN YARISINI ARSA MALİYETİ OLUŞTURDUĞU SÜRECE KONUT FİYATLARI DÜŞMEZ
15 Temmuz darbe girişimi sonrası kampanyalı satışlar ciddi oranda arttı. Bu da tüketicilerin beklentisini artırdı. Fiyatlar düşecek beklentisine girdiler. Sizce konut fiyatları 2017’de ne olur?
Konut fiyatlarının düşmesi mümkün değil. Bizim hammaddemiz arsa. Arsa fiyatları bu şekilde devam ettiği sürece fiyatların düşmesi mümkün değil. Yatırım maliyetinin yarısını arsa maliyeti oluşturduğu sürece konut fiyatları düşmez.
Konut her zaman en güvenli liman. Yüzde 20’den aşağı kazandırdığı da görülmemiştir. İstanbul’daki dinamizmle konutun değer kaybetmesi mümkün değil.


2017 DAHA İYİ OLACAK
Emlak Konut’un kampanyası sektöre büyük bir hareket getirdi. Fakat Aralık itibariyle kampanya sona eriyor. 2017’de sizde 15 Temmuz öncesine dönülebilecek mi yoksa kampanyalı satışlar bu hızda devam mı eder?
Bence 15 Temmuz öncesinden daha da iyi olacaktır. 2 seçimi ve 15 Temmuz’u geride bırakmış olacağız. İnsanlar önlerine daha iyi bakacak. İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotifi ve bu etkisini daha da etkin bir şekilde sürdürmeye devam edecek.


İSTANBUL DEĞERİNİN ALTINDA
İnşaat yatırımcıları İstanbul’da konut fiyatları diğer metropollerin çok altında diyor tüketiciler fiyatların yüksek olduğundan yakınıyor. Siz ne düşünüyorsunuz. Projeler sizce erişilebilir düzeyde mi?
Dünyadaki diğer şehirlere göre İstanbul gerçekten değerinin altında kalıyor. Dar gelirliye de İstanbul’da konut üretmek çok mümkün değil. Çünkü arsa yok, ucuz arsa yok. Şu an ki fiyatlar olması gerekenin altında, daha da ileri gidecektir. Bizim dar gelirliye konut üretebilmemiz için Toki ve Emlak Konut ile eşit haklara sahip olmamız gerekiyor. Arsa üretirken ve ruhsatlandırma sürecindeki haklara bizim de sahip olmamız gerekiyor. Onlar bir takım harçlardan muaf, istedikleri gibi imar yapabiliyorlar. Bizim böyle haklarımız yok. Ruhsat aşamasında kurumlarda çok oyalanıyoruz. Onlar bu süreci çok hızlı geçiyor. Keşki bizim de öyle haklarımız olsa. Bu bizim elimizi güçlendirir ve maliyetlerimizi aşağı çeker. Ancak o zaman biz de dar gelirliye konut üretebiliriz belki.


Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un daha önce şöyle bir açıklaması oldu, “İstanbul’da artık dar gelirliye konut yapmayacağız, çünkü buraya yakışmıyor. İstanbul artık bir finans şehri olma yolunda ilerliyor”. Bu açıklamadan da yola çıkarsak siz 5-10 sonrası için nasıl bir İstanbul görüyorsuz?
İstanbul adına çok üzülüyorum. Ankara’da bile daha simge projeler yapılıyor. Ankara’nın da gerisinde kaldık. Kimliği olan binalar yapmamız lazım. Lüks bir rezidansın yanında gecekondu var. Dar gelirli de dönüşüm sürecinde büyük rantlar elde etti. 100 metrekarelik bir gecekonduya 2 milyon TL istiyorlar. Dar gelirli de muhakkak İstanbul’da olmaya devam edecektir. Bekleyip göreceğiz.


DÖNÜŞÜMÜN DEVLET ELİYLE YAPILMASI LAZIM
Dönüşüm projelerinin birçoğunda hak sahipleri dönüşüm sonrası projede yer almıyor ya da alamıyor. Çünkü oralarda sadece bina değil bambaşka bir yaşam inşa ediliyor. Bu doğru bir dönüşüm modeli mi?
Dönüşüm tam anlamıyla yapılamadı. Devlet eli değmediği sürece özel sektör kanalı ile yapmak çok zor. Bir tane gecekondusu var 4 tane daire istiyor. Kiminin kredi borcu var onu kapatmamızı istiyor. Yani dönüşüm şartlarını şahsi koşullar belirliyor. O nedenle dönüşümün devlet eli ile yapılması daha doğru.

 
TALEP TEKRAR CANLANACAK
Eylül ayı itibariyle binlerce konut yeni satışa çıktı. Bu projeler talep bulabilecek mi sizce?
Talep daralması varmış gibi görünüyor ama bir noktadan sonra talepte tekrar bir açılma olacaktır. Herkes malını satacaktır. Belki eskisi kadar hızlı satamayacağız belki sat yap dönemi kapanıp tekrar yap sata dönecek ama yine de insanlar elindeki malı satacaktır. Bunda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.


Dekon İnşaat’ın büyüme planı nedir?
Butik bir firma olabilmek. İşinden dolayı tercih edilen bir firma olabilmek istiyoruz. Bundan sonra da yolumuza Anadolu Yakası’nda ve merkezde butik konsept projeler üretmeye devam edeceğiz.

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER