Anasayfa >

Diğer Haberler >

Cihangir Eski Roma Bahçesi İmara mı Açılıyor?

Cihangir Eski Roma Bahçesi İmara mı Açılıyor?

29 Ekim 2016 Cumartesi, 12:21:15
Cihangir Eski Roma Bahçesi İmara mı Açılıyor?
Beyoğlu Belediyesi eski Roma Bahçesi’nin imara açılacağı söylentilerine yanıt verdi. Belediye söylentilerin asılsız olduğunu açıkladı…

 Beyoğlu’nda eski Roma Bahçesi olarak bilinen yaklaşık 9 bin metrekarelik alanın imara açılacağı konuşuluyordu.


Beyoğlu Belediyesi’nden söylentilere ilişkin açıklama geldi. Belediye alanın imara açıldığı ve buraya inşaat yapılacağı söylentilerinin asılsız olduğunu söyledi.


Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Cihangir bölgesinde, eski Roma Bahçesi olarak bilinen tarihi arkeolojik park ve sergi alanının bölgeye yeşil alan olarak hizmet verdiği belirtildi.

Açıklama şöyle;
"Oysa Roma Bahçesinin üst kısmında yer alan, arkeolojik alandan bağımsız bin 150 metrekarelik başka bir arsa daha vardır. Halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkü olan yer otopark olarak kullanılmaktadır. Bin 150 metrekarelik bu arsanın içine 250 metrekare 2 katlı bir sosyal tesis yapımı için, İstanbul 1 No'lu Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 03.06.2016 tarih ve 2084 sayılı karar ile onaylanmış, söz konusu kurul kararı sonrası da, Beyoğlu Belediyesi tarafından projenin 21.10.2016 tarih ve 2016/04-36 sayı ile ruhsatlandırılmıştır. Yapılacak bu tesisin ardından, İBB arkeolojik park ve sergi alanını, yeşil alan olarak yeniden düzenleyecek ve tesisin de işletmeye alınmasıyla tüm bölgenin güvenliği, bakımı ve kullanımı yaşam kalitesini yükseltecektir. 10 yıldan beri, Roma bahçesi olarak bilinen bu arkeolojik kazı alanının kötü kullanımı sebebi ile çevre sakinlerinin yoğun şikayetleri bulunmaktadır. Yapılan bu sosyal tesisin bölgeye en önemli katkısı, nezih bir yeşil park alanının kazanılması olarak değerlendirilmektedir."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER