Anasayfa >

Diğer Haberler >

Tapu Rayiç Bedel Artırma

Tapu Rayiç Bedel Artırma

27 Ekim 2016 Perşembe, 17:28:30
 Tapu Rayiç Bedel Artırma
Tapu rayiç bedel artırma nasıl yapılıyor sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz…

Tapu rayiç bedel artıma işleminden önce rayiç bedel nedir sorusuna yanıt verelim.


Rayiç bedel evin değerini gösteren bedel olarak tanımlanıyor. Yani diğer bir tanımla satışa konu olan taşınmazın değerini belirliyor.

Ev satın alırken birçoğu tapu harcını daha az ödemek için rayiç bedeli gerçek bedelin altında gösteriyor. Bu yasal bir işlem değildi. Yasal olarak tapuda evin gerçek bedelini göstermeniz gerekiyor.


Evin tapudaki beyan edilen bedeli oldukça önemli. Özellikle konut kredisi ile ev satın alacaksanız bu daha da önemli bir hal alıyor. Çünkü tapuda gösterdiğiniz bedel üzerinde konut kredisi çektiğinizde maliyeye yakalanıyorsunuz.

Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı,  bu duruma müdahale ederek vergi kaybının önüne geçmek için banka kredisi ve hesap hareketlerinden evin değerini altında gösterenlere ceza kesiyor.


Ev satın alma sürecinde evin gerçek rayiç bedelini, konutun bağlı olduğu belediyeden öğrenebilirsiniz.


TAPU RAYİÇ BEDEL ÖĞRENME

Rayiç bedel, belediyenin belirlediği mahallenin metrekare bazında en alt limitten yüksek olması şartı ile evin satın alma bedelini, belediyeye bildirdiğiniz ve belediyenin de resmileştirdiği bedeldir. Bu resim bir işlem ve tüm resmi kurumların baz alacağı değer olmasından dolayı, belediyeye beyan edilen bedelin kesinlikle evin gerçek alım bedelinin olması gerekiyor.

TAPU RAYİÇ BEDEL ARTIRMA
Peki tapu rayiç bedel artırma nasıl yapılıyor? Rayiç bedel tespitleri, gayrimenkulün türüne göre defterdarlıklar veya mal müdürlükleri tarafından yapılıyor. Bakanlık, Valilik tarafından tespit edilecek rayiç bedelleri aynen, artırarak veya azaltarak onaylayabiliyor. Bakanlık, bedeli tespit edilmiş ve tasdik edilmiş gayrimenkullerin, sonraki yıllarda yapılacak devir ve satışları için tasdikli fiyatlardaki genel artışlar veya azalmalar göz önünde bulundurularak tasdikli bedeli değiştirebiliyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER