Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ev Alırken Tapuda Değerini Az Gösterenler Dikkat!

Ev Alırken Tapuda Değerini Az Gösterenler Dikkat!

27 Ekim 2016 Perşembe, 11:18:37
Ev Alırken Tapuda Değerini Az Gösterenler Dikkat!
Ev alırken tapuda evin değerini gerçek değerinden düşük gösterenlere büyük ceza var. Maliye, banka kredisi ve hesap hareketlerinden ulaşıp yanlış beyan verenlere ceza kesiyor...

Ev satın alırken birçoğu tapuda evin değerini gerçek değerinin altında gösteriyor. Fakat son zamanlarda maliye, banka kredisi ve hesap hareketlerinden ulaşıp yanlış beyan verenlere ceza kesiyor. Yani sürpriz bir tapu harcı borcu ile karşılaşırsanız şaşırmayın.

Geçtiğimiz aylarda vergi borcu yapılandırma başvuruları başladı. Milyonlarca vatandaş yapılandırmadan faydalanmak için harekete geçti. Sorgulama yapan vatandaşların bazısı ise “tapu borcu” ile karşılaştı. Nedeni ise evini alırken ilk beyanda evin değerini düşük göstermesi.


Üstelik yeni rakam cezalı olarak (harcın yüzde 25'i oranında vergi cezası) hesaplanıyor.

İlk beyanınızda (bunun bir kısmı belediyelerden alınan belgelerle yapılıyor) evinizi aldığınız ya da sattığınız değeri göstermemişseniz bu o anda anlaşılmıyor. Ancak Maliye Bakanlığı bu konuda çapraz sorgulamalar yapıyor. Değeri belirleyen ölçülerden birisi banka krediniz. Bankadan kullandığınız kredi evin değerinin yüzde 75'inden fazla olamıyor. Ayrıca daha az kredi kullanmış olabilirsiniz. Yani 100 bin TL’lik bir ev aldığınızda 20 bin TL kredi kullanmış kalanını ise havale ile satıcıya göndermiş olabilirsiniz. Bu kez 75 bin lira beyanda bu ödenen 80 bin lira evin değeri için delil oluyor. Yine sigorta şirketleri, elektrik su doğalgaz kurumları gibi tüm kurumlardaki bilgiler Maliye Bakanlığı ile paylaşılıyor.

600 TL KAZANAYIM DERKEN 6 BİN TL KAYBETMEYİN
Örneğin  2011’de 100 bin TL’ye aldığınız evi tapuda 70 bin TL olarak gösterdiniz. Ödeyeceğiniz tapu harcı 2 bin liradan 1.400 liraya düşecek.  Bu evi bu yıl 200 bin TL’ye sattığınızı ve gerçek rakamı beyan ettiğinizi düşünelim.  Gelir artışı 100 bin TL olması gerekirken 130 bin TL çıkacak.  100 bin TL üzerinden hesap yapıldığında 14 bin TL vergi ödenecek.  Oysa 130 bin TL üzerinden yapıldığında ödenecek vergi yaklaşık 20 bin TL olacak.  600 lira kazanacağım derken 6 bin TL kaybedeceksiniz.

6 bin TL para cezası ödememek için yapmanız tek gereken şey ev satın alırken evin gerçek değerini beyan etmeniz.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER