Anasayfa >

Diğer Haberler >

İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Düştü

İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Düştü

21 Ekim 2016 Cuma, 12:15:33
İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Düştü
İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin raporuna göre inşaat malzemeleri sanayi endeksi Eylül’de düşüş gösterdi…

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksleri Eylül ayı sonuçlarını açıkladı.
Rapora göre İnşat malzemeleri sanayi endeksi Eylül ayında 2,1 puan düşüş gösterdi.

Eylülde 9 günlük bayram tatiliyle faaliyet gösterilen gün sayısının azalmasının yanı sıra kredi notunun düşürülmesi, Suriye ile Irak'taki jeopolitik gelişmeler güveni ve beklentileri olumsuz etkiledi. Bileşik Endeks eylül ayında bir önceki aya göre 2,1 puan düştü. Düşüşte daha çok faaliyetlerdeki gerileme etkili oldu. Güven ve beklentilerde gerilemeler ise daha sınırlı yaşanmasına rağmen Bileşik Endeksi oluşturan üç alt endekste de düşüş yaşandı.


Faaliyetler eylülde bir önceki aya göre önemli ölçüde geriledi. Eylülde tüm faaliyetlerde gerileme görüldü. Yurt içi satışlarda eylülde bir önceki aya göre hızlı bir düşüş gerçekleşirken, ihracat eylül ayında göreceli daha sınırlı bir gerileme kaydetti.

Üretimde özellikle iç satışlardaki düşüşe bağlı kuvvetli bir gerileme oldu. Faaliyetlerdeki düşüş ile cirolarda da gerileme ortaya çıkarken, darbe girişimi sonrasında ağustosta yaşanan hızlı toparlanma eylülde tersine döndü ve faaliyetler zayıfladı.


Eylül ayında güven endeksi 1,3 puan düşerken, güven seviyesindeki gerileme geçen yıla göre 3 puan oldu.


Beklenti Endeksi sınırlı ölçüde geriledi. Özellikle iç pazar siparişleri zayıf kaldı. Faaliyetlerde görülen gerileme ve sınırlı güven kaybı ile birlikte beklentiler de olumsuz etkilendi. Beklenti endeksi eylül ayında bir önceki aya göre 1,1 puan düşerken geçen yılın aynı dönemine göre 0,7 puan yükseldi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER