Anasayfa >

Diğer Haberler >

İnşaat Sektörü Frene Bastı

İnşaat Sektörü Frene Bastı

20 Ekim 2016 Perşembe, 17:44:50
İnşaat Sektörü Frene Bastı
Hazır Beton Endeksi açıklandı. Rapora göre inşaat sektöründe yaşanan durgunluğa paralel olarak beton endeksi de geriledi…

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan Hazır Beton Endeksi raporu açıklandı.


Sektördeki güven, beklenti ve faaliyetlerin ölçümlendiği rapora göre faaliyet ve beklenti endekslerinde yaşanan düşüşle birlikte beton endeksi de geriledi.

Ağustos ayında faaliyet anlamında hız kazanan hazır beton sektörü, Eylül ayında frene bastı. Faaliyet, beklenti ve güven endeksinde yaşanan dalgalanma sonucunda Hazır Beton Endeksi, Eylül ayını güven seviyesi olarak kabul edilen 100 barajının altında 99.16 noktasında tamamladı.


YÜZDE 2 DARALDI

Endeks için yapılan ankete katılan firmaların yüzde 56'sı Eylül ayında satışların azaldığını belirtti. Katılımcıların yüzde 62'lik bölümü de Eylül'de tahsilât sürecinde bozulma yaşandığını dile getirdi. Bu olumsuz gelişmelerle birlikte faaliyet endeksinde yüzde 2'lik daralma meydana geldi.


Katılımcıların yüzde 75'inden fazlasının yeni bir yatırımı ve istihdamı düşünmemesi güven endeksinin aynı seviyede kalmasında önemli rol oynadı. Ankete katılanların yüzde 38'i satışların önümüzdeki üç ay içerisinde azalacağını düşünüyor. Bu tablo, beklenti endeksinin de olumsuz yönde dalgalanmasına neden oldu.


Türkiye Hazır Beton Birliği'nin hazırladığı, Hazır Beton Endeksi'nde beklentinin düşmeye devam etmesi inşaat sektöründeki durgunluğun devam ettiğini gösteriyor. Güven endeksinin sabit kalması ise, inşaatsektöründe yaşanan durgunluğa rağmen, hazır beton üreticilerinin sektöre olan güvenlerini yitirmediklerini kanıtlıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER