Anasayfa >

Diğer Haberler >

Köyünü Terk Eden Ailelere 130 Milyonluk İskan Desteği

Köyünü Terk Eden Ailelere 130 Milyonluk İskan Desteği

20 Ekim 2016 Perşembe, 16:02:31
Köyünü Terk Eden Ailelere 130 Milyonluk İskan Desteği
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, göç, güvenlik ve kamulaştırma gibi nedenle köyünü terk eden ailelere yeni yaşam alanları için 130 milyon TL yatırım yaptı. Eski yerleşim yerlerine yakın mesafede inşa edilen bu konutlar maliyet fiyatına 20 yıl vade farksız taksitle teslim ediliyor…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, göç, güvenlik ve kamulaştırma gibi nedenlerle köyünü terk etmek zorunda kalan 7 bin 954 aile için 130 milyon TL’lik yeni yaşam alanı hayata geçirdi.

Bakanlık desteği ile eski yerleşim yerlerine en yakın mesafede inşa edilen bu evler maliyet bedeli üzerinden 20 ay vade farksız taksitle teslim ediliyor.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, 5543 sayılı İskan Kanunu çerçevesinde, göçmenler, göçebeler, yerleri kamulaştırılanlar, milli güvenlik nedeniyle yerleri değiştirilen vatandaşlar ile köylerde gerçekleştirilen fiziksel düzenlemeler için bakanlık tarafından "iskan desteği" sağlanıyor.


Bu destek kapsamında devletin yaptığı enerji, sulama, içme suyu amaçlı baraj yapımı, havaalanı, karayolu, demiryolu, ekonomi ve güvenlik ile ilgili tesislerin inşası, tarih ve tabiat varlıklarının korunması, yeraltı zenginliklerinin işletilmesi gibi amaçlar nedeniyle hali hazırdaki yerleşim yerlerini terk etmek zorunda kalan aileler için eski yerleşim yerlerine en yakın mesafede yeni yerleşim alanları belirlenerek iskanları gerçekleştiriliyor.


Planlı bu alanlarda, köy konağı, dini tesis, tandır evi, pazar yeri, sağlık tesisi gibi binalarla içme suyu, kanalizasyon, parke yollar gibi altyapı hizmetleri devlet tarafından karşılıksız olarak yapılıyor.


Bu kapsamda hak sahibi ailelere, eski yaşam biçimine uygun ve yöresel mimari de dikkate alınarak yapılan konutlar, maliyet bedeli üzerinden faizsiz ve 20 yıl vade ile teslim ediliyor.


DAR GELİRLİYE TARIM ARAZİSİ DESTEĞİ
Bakanlık, sağladığı iskan desteklerinde yeni bir hayat kuran ailelerden geçim imkanlarını kaybedenlere yönelik de özel istihdam projeleri geliştiriyor. Vatandaşlara, gelir elde edebilecekleri tarım arazisi, ahır, samanlık, depo gibi amaçlarla kullanılacak işletme binası ve dükkan verilmesi gibi seçenekler sunuluyor.


Bu imkanlardan faydalanan ailelere düşük faizli ve uzun vadeli destek kredileri veriliyor.


HER AİLEYE BİN METREKARE ARSA
Öte yandan güvenlik sorunu bulunan ve milli güvenlik nedeniyle yaşadıkları köyler boşaltılan veya mevcut yerleşim yeri elverişsiz olan köylerde bulunanlar için de bakanlık, bir aileye ortalama bin metrekarelik arsa tedarik ediyor.


Planlanan alanlardan arsa satın alan hak sahibi ailelere günün şartlarına uygun, yöresel ve mahalli konutprojeleri karşılıksız olarak verilerek destek sağlanıyor.


Seçilen proje çeşidine göre konut yapmak isteyenlere 40 bin ile 60 bin lira arasında, işletme binası içinse 10 bin liradan başlayan ve binanın büyüklüğüne göre 60 bin liraya kadar varan kredi desteği veriliyor. Söz konusu desteklerde tapu harçları ve vergilerden muafiyet gibi kolaylıklar da sağlanıyor.


Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce bu destekler kapsamında son bir yılda hak sahibi 7 bin 954 ailenin iskanı için 130 milyon lira tutarında yatırım yapıldı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER