Anasayfa >

Diğer Haberler >

Emlak Komisyoncularına Standart Geliyor

Emlak Komisyoncularına Standart Geliyor

18 Ekim 2016 Salı, 14:20:37
Emlak Komisyoncularına Standart Geliyor
Emlak komisyoncularına stant geliyor. Yeni uygulama ile birlikte artık herkes emlakçı olamayacak….

Son birkaç yıldır tarihinin en hareketli dönemlerini yaşayan inşaat sektöründe buna paralel olarak emlakçılar da artış gösterdi.  Hemen herkes emlakçılık yapar oldu.

Fakat artık bu dönem kapamıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından konut, arsa ve tarla satışlarında aracılık eden emlak komisyoncularına standart getiriliyor. Yeni düzenleme ile birlikte artık herkes emlakçılık yapamayacak.


Yine uygulama ile birlikte emlak bürolarının sahip olması gereken niteliklerin yanı sıra komisyon oranı, sözleşmeler, sorumluluklar ve teminatlar da düzenlenecek.

EMLAK KOMİSYON ORANLARINA DA STANDART GELİYOR
Gayrimenkul sektöründe yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflenen yeni uygulama özellikle vatandaşların şikayet ettiği komisyon oranlarına da standart gelecek.


Bakanlık taslak metninin önümüzdeki günlerde görüşe açılmasının planlandığına dikkat çekti. Hazırlıkları devam eden yönetmelik çalışması ile taşınmazlara yönelik aracılık ve danışmanlık faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenleniyor. Yönetmelik taslağının, emlak komisyoncularında aranacak şartlar, bunların çalışmaları, yürütecekleri faaliyetler, uymakla yükümlü bulundukları kurallar gibi hususları kapsaması öngörülüyor. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunu’nun geçen yıl başında yürürlüğe girdiğine dikkat çeken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri “Ekonomide önemli bir ağırlığı bulunan ve geniş kitlelere hitap eden ancak sınırlarının tam olarak belirgin olmaması sebebiyle uygulamada pek çok soruna yol açan taşınmaz alım satımına yönelik ikincil mevzuat çalışmalarına başlanmıştır” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER