Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul Finans Merkezi BDDK ve SPK Binalarının Temeli Atıldı

İstanbul Finans Merkezi BDDK ve SPK Binalarının Temeli Atıldı

15 Ekim 2016 Cumartesi, 14:24:00
 İstanbul Finans Merkezi BDDK ve SPK Binalarının Temeli Atıldı
İstanbul Uluslar arası Finans Merkezi kapsamında yer alan BDDK ve SPK binalarının temeli atıldı….

İstanbul Uluslar arası Finans Merkezi kapsamında hayata geçirilecek olan Merkezinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hizmet binalarının temeli atıldı.

Temel atma törenine katılan toki Başkanı Ergün Turan, İstanbul Finans Merkezinin tamamlanmasıyla fiziki yapısı, nitelikli iş gücü ve üstün teknolojik altyapısıyla, reel sektörün tüm ihtiyaçlarının karşılandığı uluslararası bir kurumsal yapıya kavuşulacağını belirtti.

Dünya finans piyasalarındaki değişimlerin, İstanbul için potansiyeller barındırdığını, yeni fırsatlar sunabileceğini öngördüklerini ifade eden Turan, "Finans hareketliliğinin küresel seyir içinde dönüşümler vaat ettiği bir dönemde, finans merkezimiz ülkemizin uluslararası ölçekte karşılığı yüksek yatırım projelerinden biri olarak vücut bulacak. Merkezimiz, Türkiye Varlık Fonu gibi uluslararası kurumsal girişimlerin güçlenmesine katkı sağlayacak. Bilhassa küresel merkezler arasında kadim şehrimiz İstanbul’un kimliğini güçlendirecek merkez, yüksek katma değerli finans sektörünün gelişimde yeni bir piyasa ve güçlü bir ekonomik yaşam alanı olacak. İstanbul Finans Merkezinin tamamlanmasıyla fiziki yapısı, nitelikli iş gücü ve üstün teknolojik altyapısıyla, reel sektörün tüm ihtiyaçlarının karşılandığı uluslararası bir kurumsal yapıya kavuşacağız. Bu sayede ülkemiz, her türlü finansal aracın ihraç edilebildiği dünyanın önde gelen küresel finans merkezleri arasında, deyim yerindeyse, devler liginde hak ettiği yerini alacak. Dolayısıyla TOKİ olarak altyapısını gerçekleştireceğimiz bu yatırımla, finans piyasalarını devler ligine hazırlanıyoruz. Temelini atacağımız SPK ve BDDK binaları, finans merkezimizin kalbi olacak. Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek Finans Merkezi Projesinin 660 bin metrekarelik bölümü idaremizce inşa edilecek."Turan, proje kapsamında 5 banka, SPK, BDDK ile konut ve alışveriş merkezlerinin yer alacağını anlatarak, bu sayede bölgenin, iş ve iş dışı yaşamın aynı mekanda konsolide olduğu büyük bir ekonomik yaşam ve varlık alanı olacağını kaydetti.

 

3 MİLYAR TL'LİK YATIRIM

50 bin çalışan, 25 bin ziyaretçi, 11 bin oturan ile günde 90 bine yakın insan sirkülasyonunun oluşacağı bölgede, iş ve alışverişiyle, kendi ekonomisini de yaratan bir yerleşime dönüşeceğini vurgulayan Turan, "Dolayısıyla, yaklaşık 3 milyar lira yatırım maliyetli bu dev projeyle, İstanbul’a şehir içinde şehir; bir finans şehri ekleniyor." dedi.


Turan, şehirlere değer katan projeler üretme hedefiyle Türkiyenin pek çok ilinde çok başarılı sonuçlar aldıklarını belirterek, "TOKİ olarak yeni üretim disiplinlerimiz arasında yer alan, geleneksel ile modern olanı harmanladığımız mimari yaklaşımı, Finans Merkezinde yer alan yapılara da taşıyoruz. Tasarım ve uygulamada, işlevselliğin yanı sıra yüksek estetik kaygıların gözetildiği, çağdaş eser niteliğinde yapıları ortaya çıkarmanın gayreti içindeyiz. İnanıyorum ki kadim olanla çağdaş olanı buluşturduğumuz yeni çizgimizle, TOKİ olarak İstanbul’a güzel bir eser kazandıracağız." şeklinde konuştu.

2013 HEDEFİNE ULAŞMADA EN ÖNEMLİ YAPI TAŞLARINDAN BİRİ
İstanbul Uluslar arası Finans Merkezi’nin 2023 hedeflerine ulaşmada en önemli yapı taşlarından biri olduğunu belirten
SPK binasının yapımını üstlenen Kuruluş-Sersim İş Ortaklığının ve İstanbul Ticaret Odasının (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar proje hakkında şöyle konuştu, “SPK binası 20 katlı 2 kuleden oluşacak. Toplam 200 bin metrekare inşaat yapacağız. Kulelerden biri SPK’nın merkez binası diğeri ise ofis binası olacak. Projeyi Toki ile gelir paylaşımı ile yapacağız” dedi.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER