Anasayfa >

Diğer Haberler >

Etiler Polis Okulu Arazisinin Akıbeti Belli Oldu

Etiler Polis Okulu Arazisinin Akıbeti Belli Oldu

15 Ekim 2016 Cumartesi, 12:07:50
Etiler Polis Okulu Arazisinin Akıbeti Belli Oldu
Kapatılan Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu’nun kaderi belli oldu. 32 bin metrekarelik arazi “hasılat paylaşımı” usulü ile değerlendirilecek…

İstanbul’un göbeğindeki kapatılan Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu’nun arazisini akıbeti belli oldu.

32 bin metrekarelik arazinin “hasılat paylaşımı” usulü ile değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

1 MİLYAR DOLARLIK ARSA
Riskli alan ilan edilmesinin ardından Bakanlar Kurulu kararıyla 2014 yılında kapatılan ve İçişleri Bakanlığı ile yapılan protokolle İBB’ye verilen Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisi bir kez daha gündemine geldi.

1 milyar doların üzerinde değeri olan arsa, hafta başı İBB Meclisi’nde görüşüldü.

CHP’li üyelerin oylama sırasında yapılan plan notu düzeltmesine itiraz ettiği için geri çekilen araziyle ilgili karara ilişkin teklif, dün yeniden oylandı. İBB Meclisi’ne sunulan teklifle, Beşiktaş, Rumelihisarı Mahallesi, 2011 ada 29 parselde bulunan 13 bin 199 metrekare yüzölçümlü taşınmaz ile 2011 ada 271 parseldeki 18 bin 686 metrekare yüzölçümlü “Ticaret ve Hizmet Alanında” İstanbulBüyükşehir Belediyesi mülkiyetinde kalan taşınmazların “Hasılat Paylaşımı Yöntemiyle” değerlendirilmesi talep edildi. İmar Komisyonu’nun olumlu görüşü doğrultusunda oylanan teklif, CHP’li üyelerin red oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, arazinin eğitim alanıyken, plan değişiklikleri ile önce konut alanına daha sonra konut, ticaret ve turizm alanına çevrildiğini vurguladı. “Hasılat paylaşımı, rantı bir an önce paraya çevirmektir. Daha binayı yapmadan, her şeyi satabilirsiniz. Bu yöntemle hemyeşil alan olabilecek bir alanı yok edecekler hem de paraya dönüştürüp satarak peşkeş çekecekler” diyen Gülsever konuyu yargıya taşıyacaklarını sözlerine ekledi.

 

 


KAMU YARARINA AYKIRI
Araziye AVM, rezidans, otel yapılmasına olanak tanıyan imar planı değişikliğine Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davada ise bilirkişi raporunda; imar planı değişikliğinin kamu yararına ve çevre düzeni planlarına aykırı olduğu belirtilmişti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER