Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul Finans Merkezi İle Dünyanın Parası İstanbul’a Akacak

İstanbul Finans Merkezi İle Dünyanın Parası İstanbul’a Akacak

14 Ekim 2016 Cuma, 14:33:10
İstanbul Finans Merkezi İle Dünyanın Parası İstanbul’a Akacak
İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ndeki SPK Ve BDDK binalarının temeli yarın atılıyor. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, İFM ile dünyanın parası İstanbul’a akacak dedi…

Ataşehir’de konumlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi kapsamındaki Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) binalarının temeli yarın atılıyor.

DÜNYANIN PARASI İFM’YE AKACAK
toki öncülüğünde inşa edilecek olan SPK ve BDDK binalarının temelinin yarın atılacağını belirten İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Finans Merkezi’yle İstanbulun, dünyada fon akımlarının ana yollarından biri olacağını, dünyanın parasının İFM’yle İstanbula akacağını söyledi.

İSTANBUL’UN FİNANS AYAĞI TAMAMLANACAK
İstanbul’un finans ayağının İFM ile tamamlanmış olacağını belirten Çağlar, İstanbul; Londra, Frankfurt ve New York gibi önemli bir finans merkezi haline dönüşecek. İFM’de Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank gibi dev kamu bankalarının sağlayacağı finansal hareketliliğin yanı sıra BDDK, TMSF, SPK gibi otoritelerin varlığı İstanbulun bir küresel finans merkezi olma vizyonuna ciddi katkı sağlayacak. Kamu ve özel sektörün finans politikalarını ve stratejilerini belirleyip uyguladığı merkezlerden biri İstanbul olacak” dedi.


GLOBAL FON AKIŞI ARTACAK
İFM’nin tüm unsurlarıyla tamamlandığında Türkiye’ye global fon akışının artacağına dikkat çeken Çağlar, önemli bir istihdam sağlayacağını, ayrıca hukuk ve sigorta gibi yan sektörleri de besleyerek ekonomiye kaldıraç etkisi oluşturacağını söyledi.


İFM’nin rakip kentlerdeki finans merkezleri içinde öne çıkabilmesi için pozitif ayrımcılığa tabi tutulmasının yararlı olacağını belirten Çağlar, "Fiziki altyapının yanında yasal altyapı olarak da özel bir teşvik mekanizmasının kurgulanmasında büyük fayda var. Özellikle İFM dahilindeki finansal ve mali hizmetlerin vergisel ve ticari yapılarında yeni bir kurgu gerekli. Finansal ürün sayısı artmalı. İhtisas mahkemeleri de bu piyasa için olmazsa olmazlardan." ifadelerini kullandı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER