Anasayfa >

Diğer Haberler >

Beşiktaş Ihlamur Parkı İçin Flaş Karar

Beşiktaş Ihlamur Parkı İçin Flaş Karar

13 Ekim 2016 Perşembe, 17:24:37
Beşiktaş Ihlamur Parkı İçin Flaş Karar
Yeşil alan olarak ilan edilen Beşiktaş Ihlamur Parkı için ikinci önemli adım daha atıldı. Parkta bulunan tarihi eserler tescillenerek koruma altına alındı…

Beşiktaş’ta Yıldız Sarayı’nın hemen yanında konumlanan Ihlamur Parkı için ikinci önemli adım atıldı.

Yeşil alan olarak ilan edilen Ihlamur Parkı için şimdi de tescil kararı çıktı. Karar kapsamında parkta bulunan tarihi eserler tescillenerek koruma altına alınacak.

6 Ekim 2016 tarihinde yapılan tescil işlemiyle, tonozlu su deposunun "korunması gerekli kültür varlığı olarak" tescillenmesine karar verildi. Geçmişte mesire alanı olarak kullanılan ve Yıldız Sarayı'nın hemen yakınında bulunan Ihlamur Kasrı ve çevresindeki 20 parselin bütünlüğünün sağlanması için, "Ihlamur Kasrı ve çevresi ile ilgili çalışma yapılmasına ve bu konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden görüş alınmasına karar verildiği" ifade edildi.

Parkı çevreleyen set duvarları ile tonozlu su deposunun koruma grubu ‘1' olarak belirlendi.

İBB BİNA YAPILMASININ ÖNÜNE GEÇTİ
Ihlamur Parkı'nın içinde bulunduğu alanın etrafı 21 Haziran 2016'da konut yapılması için mülk sahibi tarafından demir paravanlarla kapatılmıştı. Ihlamur Parkı'nın imara açılmasını istemeyen semt sakinleri, parkın yeşil alan olarak kalması yönündeki itirazlarını Beşiktaş Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na iletmişlerdi. Yapılan itirazları değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planında yapılan değişikle daha önce konut alanı olarak tanımlanan Ihlamur Parkı'ndaki araziyi yeşil alan olarak ilan ederek, araziye bina yapılmasının önüne geçmiş oldu.

TONOZLU SU DEPOSU TESCİLLENDİ

Mahalle sakinlerinin yeşil alan ve park olarak kullandığı arazi üzerinde III. Selim ve II. Mahmut'a ait üç adet nişan taşı ve anıtsal nitelikte ağaçlar bulunuyor. Yine aynı arazi içerisinde, bazı gecekondular tarafından ‘oda' olarak kullanılan tonozlu su deposu da yer alıyor. Park çevresinde bulunan gecekonduların boşaltılmasıyla gün yüzüne çıkan ‘tonozlu su deposu' mahallelinin başvurusu üzerine tescil edildi. 3 no'lu Koruma Kurulu, parkı çevreleyen set duvarları ile birlikte tonozlu su deposunun koruma grubunu ‘1' olarak belirledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER