Anasayfa >

Diğer Haberler >

Çayırhan Termik Santrali “Açık Eksiltme” İle Özelleşiyor

Çayırhan Termik Santrali “Açık Eksiltme” İle Özelleşiyor

13 Ekim 2016 Perşembe, 14:01:46
Çayırhan Termik Santrali “Açık Eksiltme” İle Özelleşiyor
Çayırhan Termik Santrali, Türkiye’de ilk kez uygulanacak “açık eksiltme” usulü ile özelleşecek….

Çayırhan 2 maden sahası ve Çayırhan B termik santrali, Türkiye’de ilk kez uygulanacak “açık eksiltme” usulü ile özelleşiyor. Megavat saat başına 72 doların belirlendiği Çayırhan Termik Santrali ihalesine 21 Kasım’a kadar teklif verilebilecek.

Kapalı teklif usulü ile yapılacak ihale sonrası ihaleyi kazanan yatırımcı ile 15 yıllık elektrik satış anlaşması imzalanacak.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilileri, İstanbulda muhtemel yatırımcılarla bir araya gelerek, Türkiyede son dönemde gündeme gelen "açık eksiltme" usulüyle özelleştirme yöntemini ve bunun ilk örneği olacak Çayırhan 2 maden sahası ve Çayırhan B termik santralinin ihale sürecinin nasıl işleyeceğini anlattı.
Yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiği toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ile Özelleştirme İdaresi Başkanı Mehmet Bostan da katıldı.


Toplantıdaki sunumlara göre, özelleştirmesi yapılacak Çayırhan B santralinin kapasitesi 700 ile 800 megavat arasında olacak. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), kamulaştırma ve imar planı gibi izinlerin tamamının Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) tarafından alındığı ve böylelikle yatırımcıya maliyet yüklenmemesinin amaçlandığı bu alan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrakın daha önce tabir ettiği "kılçıksız" yatırım örneklerinin ilki olacak.


Toplam rezervi 213 milyon ton olarak hesaplanan sahada, 150 milyon lira maliyetle 730 sondaj gerçekleştirildi.Yatırımcılar, söz konusu sahanın özelleştirilmesi kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının megavatsaat başına 72 dolar olarak belirlediği tavan fiyat üzerinden tekliflerini kapalı zarfla 21 Kasıma kadar Özelleştirme İdaresi Başkanlığına sunacak.


Başkanlık, kapalı zarfla alınan tekliflerden sonra yatırımcılarla pazarlık görüşmeleri yapacak. Nihayetinde ise yatırımcılar açık eksiltme usulüyle tekliflerini vererek yarışacak ve megavatsaat başına en düşük teklifi veren yatırımcı ihaleyi kazanmış olacak. Bu süreç ise en geç Aralık ayı içinde tamamlanacak.


İLK KEZ İKİ AYRI ANLAŞMA İMZALANACAK
Kazanan yatırımcı ile 15 yıllık elektrik satış anlaşması (ESA), 35 yıllık ise işletme hakkı devir sözleşmesi imzalanacak. Böylece, özelleştirilmesi yapılan bir alan için ilk kez iki ayrı anlaşma imzalanacak.


Söz konusu ESA santralden üretilecek elektrik enerjisinin tamamının satın alınmasına ilişkin esasları kapsayacak. Alanda yapılacak santral yatırımının takviminin öne çekilmesi ve elektrik üretiminin planlanandan daha önce başlaması durumunda, yatırım takvimi öncesine konu her gün, alım garantisi süresine eklenecek.


Yatırımcı, işletme hakkı devir sözleşmesiyle devraldığı taşınmazları ise 35 yıl sonra EÜAŞa geri devredecek.


Diğer taraftan, yatırımcı santral yapımında kullanmak üzere çevresel etkileri de göz önünde bulundurarak, mevcut en iyi teknolojiyi kullanacak ve kullanacağı teknolojiye kendisi karar verecek.Yatırımcı, bu kapsamda kurulacak Çayırhan B santralinden imzaladığı ESA çerçevesinde 6 bin 500 saatlik üretimi devredebilecek.


Santralin üretiminin 6 bin 500 saati geçmesi durumunda ise elektrik serbest piyasada işlem görebilecek.


ÖZELLEŞME DEVAM EDECEK
Çayırhan 2 maden sahası ve Çayırhan B termik santrali ile başlayan yeni nesil özelleştirme dönemi, Eskişehir-Alpu ile Trakya bölgesindeki özelleştirmeye konu alanlarla devam edecek.


Sonrasında ise Kırklareli-Vize ve Afyon-Dinar sahalarının özelleştirilmesi aynı şekilde açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilecek. Söz konusu alanlarda kurulacak termik santrallerin kapasitesi ise toplamda 7 bin 200 megavatı bulacak.


Böylece, Çayırhan B termik santrali ile birlikte toplamda 8 bin megavat kurulu gücü bulunan elektrik üretim santralleri maden sahalarıyla birlikte özelleştirilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER