Anasayfa >

Diğer Haberler >

Konut Kredisinden Sonra İhtiyaç Kredisi de Düşüşe Geçti

Konut Kredisinden Sonra İhtiyaç Kredisi de Düşüşe Geçti

12 Ekim 2016 Çarşamba, 17:38:45
Konut Kredisinden Sonra İhtiyaç Kredisi de Düşüşe Geçti
15 Temmuz darbe girişimin ardından Cumhurbaşkanı’nın çağrısı üzerine konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye başlayan bankalar ihtiyaç kredisi faizlerini de aşağıya çekti…

konut kredisi faiz oranlarının ardından ihtiyaç kredisi faizleri de düşüyor. 15 Temmuz darbe girişimin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine konut kredisi faiz oranlarını Ağustos ayı itibariyle psikolojik sınır olarak kabul edilen birin altına çeken bankalar ihtiyaç kredisi faizlerinde de 15-35 baz puanlık indirime gitti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Mart ayından bu yana faiz koridorunun üst bandında yaptığı 250 baz puanlık indirim ve zorunlu karşılık oranlarındaki düzenlenmeleri bankaların kredi faiz oranlarına da yansıdı.

Konutun ardından bu ayın başından itibaren ihtiyaç kredilerinde de faiz indirimine giden bazı bankalar, indirim öncesi aylık bazda yüzde 1,50 seviyesinde olan faizi en düşük yüzde 1,18e çekti. Yapılan indirim sonucu faiz oranları yüzde 1,18 ila yüzde 1,35 arasında değişirken, bankaların ihtiyaç kredisi faizlerinde yaptığı indirim 15-35 baz puan arasında oldu.
İhtiyaç kredisi faizlerindeki indirimlerle tüketici, 36 ay vadede 20 bin liralık kredi kullanımında bin 300-bin 700 lira arasında, ortalamada da bin 500 lira daha az ödeme yapacak.


Tüketici kredilerini düşüren banlara arasında  Ziraat başta olmak üzere VakıfBank, İş Bankası, Akbank ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) bulunuyor.

Akbankta yüzde 1,19'dan başlıyor
Akbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Arif İsfendiyaroğlu, ihtiyaç kredilerinde yüzde 1,19dan başlayan faizlerle kredi kullanma fırsatı sundukları ve ödemeleri de 2017ye erteleme imkanı sağladıkları kampanyanın 31 Ekime kadar devam edeceğini bildirdi.
İsfendiyaroğlu, tüketici kredilerindeki yeni düzenlemeler sonrası kampanyada vadeleri 48 aya kadar uzattıklarını da belirtti.

TEB’den ihtiyaç kredisine 3 ay erteleme

TEB, yeni ihtiyaç kredisi kampanyasında 50 bin TLye kadar 36 ay vadede yüzde 1,32 faiz oranının yanı sıra tahsis ücretini de sıfırlayarak 3 aya kadar erteleme imkanı sunuyor.

İş Bankasından ihtiyaç kredisi kampanyası

Türkiye İş Bankası, müşterilerinin her türlü nakit ihtiyacı için uygun koşullarda kredi imkanı sunuyor. 14 Ekim 2016ya kadar geçerli olacak ihtiyaç kredisi kampanyası kapsamında, tüm bireysel ihtiyaçlar için yüzde 1,22den başlayan faiz oranlarıyla 50 bin TL tutar ve 48 ay vadeye kadar kredi kullanılabiliyor.
Kampanya kapsamında 3 bin-14 bin 999 TL kredi tutarı için yüzde 1,32, 15 bin-24 bin 999 TL kredi tutarı için yüzde 1,25, 25 bin TL ve üzeri kredi tutarı için de yüzde 1,22 aylık faiz oranı uygulanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER