Anasayfa >

Diğer Haberler >

Master Plan Nedir?

Master Plan Nedir?

12 Ekim 2016 Çarşamba, 17:13:00
Master Plan Nedir?
Kentsel dönüşümle birlikte adını sıkça duymaya başladığımız master plan nedir merak konusu. Master plan nedir sorusunun yanıtı detayları ile haberimizde…

Türkiye’nin dört bir yanı kentsel dönüşüm kapsamında hızlı yenileniyor. Bu süreçte birçok kavramda dillerden düşmez oldu. Bunlardan biri de “master plan”. Hemen herkes sağlıklı bir kentsel dönüşüm için master planın önemine vurgu yapıyor. Peki ya nedir bu master plan?

MASTER PLAN NEDİR?
Master plan nedir sorusuna şöyle yanıt verelim; master planın kelime anlamı “Temel plan”. Farklı bir deyişle ise “ana plan” diyebiliriz.

Yol gösterici yapısı olan master planlar bir şehrin uzun vadede gelişme şeklini gösteriyor. Yani söz konusu şehrin uzun vadeli ve geniş çaplı olarak ne şekilde gelişeceğine ilişkin hazırlanan plandır.

Master plan o şehrin geleceğini belirler. Şehirlerin çoğu önceden hazırlanmış bir plana göre kurulmadıklarından dolayı zamanla bunların büyüme ve değişmelerini düzenlemek bir ihtiyaç haline geliyor.


Master plan, mimarlar, mühendisler ye sosyal bilimcilerden oluşan şehircilik uzmanları tarafından hazırlanıyor.


İlerdeki gelişme eğilimlerine göre şehir çeşitli bölgelere ayrılıyor, ticari, kültürel, konut, eğlence ve dinlenme amaçlı bina ve tesislerin yerleri ile yol şebekeleri belirleniyor.  Master planlar bir bakıma şehrin gelecekteki durumuyla ilgili ideal yerleşim planlarıdır diyebiliriz.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER