Anasayfa >

Diğer Haberler >

Eskişehir Şehir Hastanesi Finansmanını Buldu

Eskişehir Şehir Hastanesi Finansmanını Buldu

12 Ekim 2016 Çarşamba, 14:41:12
Eskişehir Şehir Hastanesi Finansmanını Buldu
Afken İnşaat Eskişehir Şehir Hastanesi için Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası ile 18 yıl vadeli 344 milyon avroluk bir proje finansmanı anlaşması imzaladı…

Akfen İnşaat, Türkiye İş Bankası ve Garanti Bankası arasında gerçekleştirilen proje finansmanı anlaşmasının imza töreni, Sağlık Bakanı Recep Akdağın katılımıyla gerçekleşti.


Törende konuşan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Kamu-Özel İş birliği Modeli (PPP) ile hayata geçirilen Şehir Hastaneleri ile Türkiyeyi teknolojik altyapısı ve donanımı güçlü modern hastaneler kazandıracak olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Akın,  "PPP modeli ile hayata geçireceğimiz Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ Şehir Hastaneleri, Sağlık Bakanlığı şartnamelerine uygun olarak en yeni teknoloji ve ekipmanlar ile donatılacak. Toplam 3 milyar lira yatırımla tamamlamayı planladığımız üç hastaneden biri olan Isparta Şehir Hastanesinde ise sona yaklaştık." dedi.


Akın, faiz oranlarıyla ilgili bir soruya ilişkin, "Biz hep pahalı deriz ama sonunda bunlar ülkenin gerçeğine uygun fiyatlardır. Hala daha yapılabiliyorsa zaten doğru bir fiyattır. Onun için her iki taraf da huzurludur." bilgisini verdi.

ÇOK UZUN BİR SÜRE

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Akfen Grubu ile yakın zamanda hizmete açılacak olan Isparta Şehir Hastanesinden sonra yeni bir şehir hastanesi projesinin finansmanında daha iş birliği yapmaktan ve bu değerli projelerin hayata geçirilmesinde pay sahibi olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.


Türkiyede normal proje finansmanında pek rastlanmayan, 18 yıl vadenin dikkate alındığında çok özel bir proje olduğunu aktaran Bali, "PPP ile şu ana kadar ihalesi tamamlanarak fiilen inşa süresi başlamış olan ve hatta bir kısmı da nihayete ermek üzere olan 18 adet sağlık tesisi söz konusu ve bunların toplam yatırım maliyeti 10 milyar doları aşmış vaziyette. Toplam yatak kapasitesi de 28 bine ulaşacak. Planlama aşaması ve ihale sürecinde olanları da ekleyecek olursak bunların çok daha yüksek rakamlara ulaşacağı anlaşılıyor." diye konuştu.


Bankacılık sektörü olarak bu projelere güvendiklerini belirten Bali, "18 yıl vadeli bir finansmana girmemiz, hem bu projelere hem de ülkemizin geleceğine ne kadar inançla baktığımızın bir göstergesi. Nereden bakarsak bakalım 18 yıl çok iddialı ve uzun bir süre." dedi.


Eskişehir Şehir Hastanesinin finansman işlemi de dikkate alındığında PPP ile geliştirilen sağlık tesisi projeleri için İş Bankasının 800 milyon dolara yakın bir finansman sağladığına dikkati çeken Bali, bu kapsamda, hem yerli hem de yabancı bankaların söz konusu yatırımlara karşı ilgi göstermeye devam edeceğini anlattı.


Bali, İş Bankası olarak kendilerinin de ülkenin geleceğine ve insana dokunan bu yatırımlara doğrudan katılmayı sürdüreceklerinin altını çizdi.


Faiz oranlarına ilişkin bir soruya, piyasa faiz oranlarıyla uyumlu bir faiz oranı verdiklerine işaret eden Bali, "Taraflar arasında müzakere edilerek alanın ve verenin kendini iyi hissettiği bir faiz oranıdır." diye konuştu.
Bali, özkaynak kredi dengesinin ise yüzde 20-80 olduğu bilgisini verdi.


Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil de Türkiyede sağlık alanında yapılan reform ve yatırımların tartışmasız çok önemli olduğuna işaret ederek, son yıllarda PPP ile bu alanda çok önemli projeler hayata geçirdiklerini söyledi. Erbil, Eskişehir Şehir Hastanesi projesinin de ülkeyi daha güçlü yarınlara taşıyacak mega projelerden biri olduğunu vurguladı.


ESKİŞEHİR ŞEHİR HASTANESİ 2017 SONUNDA AÇILACAK
Eskişehir Şehir Hastanesi tamamı Türkiyeden 2 bankadan sağlanan finansman kaynağıyla hayata geçirilecek. Projede, bin 81 yatak kapasiteli hastanenin 2017 yılı sonunda Sağlık Bakanlığına teslim edilmesi hedefleniyor.

 

3 PROJENİN YATIRIM MALİYETİ 3 MİLYAR TL

Akfen İnşaat, Sağlık Bakanlığının PPP modeliyle, Türkiyeye kazandırmak istediği enerji verimliliği yüksek, deprem izolatörlü, dijital özellikli "akıllı hastaneler" projesi olan şehir hastanelerinin yapımında aktif rol üstlenmeyi hedefliyor.
Bugüne kadar Isparta, Tekirdağ ve Eskişehir olmak üzere 3 farklı şehir hastanesi projesinin PPP modeli ile yapımını üstlenen Akfen İnşaat, toplam 2 bin 316 yatak kapasitesine sahip bu 3 proje için 3 milyar lira yatırım yapacak. Her iki banka ise yüzde 50 oranında pay sunacak.


Akfen İnşaatın proje finansmanı sağladığı Eskişehir Şehir Hastanesi; genel hastane, onkoloji hastanesi ve kardiyovasküler cerrahi bölümleri haricinde sahip olacağı yüksek güvenlikli bölümü ile adli ve psikiyatri gibi özel güvenlik isteyen sağlık durumlarıyla ilgili ihtiyacı da karşılayacak.


İnşasına yıl içinde başlanan proje, 333 bin metrekarelik alan üzerinde toplam bin 81 yatak kapasitesi, 264 polikliniği ve sahip olacağı dünya standartlarındaki ileri teknoloji medikal ekipmanları ile bölgesinin sayılı hastaneleri arasında yer alacak.


Isparta Şehir Hastanesi de toplam 167 polikliniği, 19 ameliyathanesi ve toplam 755 yatak kapasitesi ile bölgede sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine önemli bir katkı sunacak.


222 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen hastane, aynı zamanda özel bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine sahip olacak. Akfen İnşaat, bu yılın sonuna kadar tamamlayacağı Isparta Şehir Hastanesi ile Türkiyeye ilk şehir hastanelerinden birini kazandırmış olacak.


Akfen İnşaatın bu yıl içinde temelini atmayı planladığı Tekirdağ Şehir Hastanesi ise 480 yataklık kapasitesi ile bölgenin en büyük hastaneleri arasında yer alacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER