Anasayfa >

Diğer Haberler >

Bakan Özhaseki: Kibrit Kutusu Binalardan Vazgeçmemiz Lazım

Bakan Özhaseki: Kibrit Kutusu Binalardan Vazgeçmemiz Lazım

05 Ekim 2016 Çarşamba, 15:24:27
Bakan Özhaseki: Kibrit Kutusu Binalardan Vazgeçmemiz Lazım
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kibrit kutusu binalardan vazgeçerek kendimize has mimari tarzı oluşturarak binalar yapmamız lazım dedi…

5.Levent Kentsel  Dönüşüm Konutları kura çekilişi yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin katıldığı törenle  yapımı tamamlanan 400 dairenin sahipleri belirlendi.

Törende konuşan Bakan Özhaseki, Türkiye’deki yapı stoğuna dikkat çekti. Depreme karşı sağlam binalar yapmamız gerekiyor diyen Özhaseki bu konuda yerel yönetimlere çok iş düştüğünün altını çizerek, “"Bir taraftan bu coğrafyanın deprem bölgesi olduğunu unutmayalım. Elimizde kötü yapı stokumuz var. Çöküntü alanlar var. Doğru...Gecekondu alanları var. Bunlar insanlarımıza zamanında doğru hizmet edemediğimiz için iyi belediyecilik yapamadığımız için ortaya çıkmış olan yapılar. Şimdi bunları dönüştürmek lazım. Depreme karşı sağlam binaları yapmamız lazım" dedi.


KİBRİT KUTUSU BİNALARDAN VAZGEÇELİM
Kimlikli binaların ortaya konması gerektiğini vurgulayan  Özhaseki, "Artık kibrit kutusu binalardan vazgeçmemiz lazım. Kendi kimliğimizi ortaya koyabileceğimiz bir silüetin yavaş yavaş ortaya çıkması lazım. Dışarıdan bakan insanların 'burada hangi kavim yaşıyor, hangi medeniyet yaşıyor, hangi dinin temsilcileri yaşıyor' diye sordukları zaman 'pat' diye cevabını söyleyebileceği bir yapı stoğu içerisinde oturmamız lazım. Türkiye'de yapı stokuna bakarak eğer minarelerin yukarıdan o süngüleri gözükmese herhalde biraz müslüman devlet demekte zorlanırız. Yavaş yavaş kendimize has mimari tarzımızı oluşturup ona uygun binaları yapmamız icap ediyor" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER