Anasayfa >

Diğer Haberler >

Teşvik Belgesi Olan İnşaatlara KDV İadesi Geldi

Teşvik Belgesi Olan İnşaatlara KDV İadesi Geldi

04 Ekim 2016 Salı, 10:34:24
Teşvik Belgesi Olan İnşaatlara KDV İadesi Geldi
Teşvik belgesi olan inşaatlara KDV iadesini öngören yasal düzenleme yürürlüğe girdi. İşte detayları…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (seri no:7) 4 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 Buna göre 31 Aralık 2023’e kadar geçerli olacak kanun kapsamında; yatırım teşvik belgeleri kapsamında asgari 500 milyon TL tutarında sabit yatırım öngörülen yatırımlara ilişkin inşaat işleri nedeniyle yüklenilen ve takvim yılı sonuna kadar indirim yoluyla telafi edilemeyen katma değer vergisi, izleyen yıl talep edilmesi halinde belge sahibi mükellefe iade olunacak.

 Teşvik belgesine konu yatırımın tamamlanmaması halinde, iade edilen vergiler, vergi ziyaı cezası uygulanarak iade tarihinden itibaren gecikme faizi ile birlikte tahsil edilecek. Bu vergiler ve cezalarında zamanaşımı, verginin tarhını veya cezanın kesilmesini gerektiren durumun meydana geldiği tarihi takip eden takvim yılbaşında başlıyor.

Söz konusu düzenleme ile 31 Aralık 2023  tarihine kadar uygulanmak üzere, yatırım teşvik belgeleri kapsamında asgari 500 milyon TL tutarında sabit yatırım öngörülen yatırımlara ilişkin inşaat işleri nedeniyle yüklenilen ve takvim yılı sonuna kadar indirim yoluyla telafi edilemeyen KDV’nin, bu kapsamda işlemleri bulunan mükelleflere izleyen yıl içerisinde talep etmeleri halinde iade edilmesi öngörüyor.

Madde hükmü ile Bakanlar Kuruluna, uygulamadan yararlanacak asgari sabit yatırım tutarını sektörler itibarıyla veya topluca 50 milyon Türk lirasına kadar indirme veya iki katına kadar artırma yetkisi ise verilmiş.

 

İLGİLİ YASANIN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER