Anasayfa >

Diğer Haberler >

Metris Kışlası 15 Temmuz Şehitler Parkı oluyor

Metris Kışlası 15 Temmuz Şehitler Parkı oluyor

03 Ekim 2016 Pazartesi, 14:45:18
Metris Kışlası 15 Temmuz Şehitler Parkı oluyor
47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı'nın bulunduğu 170 dönüm Metris Kışlası 15 Temmuz Şehitler Parkı oluyor…

15 Temmuz darbe girişimin ardından askeri birliklerin şehir dışına taşınmasına yönelik karar yavaş yavaş uygulanmaya başlıyor.


Esenler-Atışalanı'nda bulunan ve burada yapılan atış talimlerinden dolayı bölgeye Atışalanı ismi verilmesini sağlayan Metris Kışlası 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı ile Esenler Belediyesi arasında imzalanan protokol gereği 170 dönüm alan park haline getiriliyor.

Karar kapsamında Esenler, 2 buçuk milyon metrekare ile kentsel dönüşümle üretilmiş dünyanın en büyük şehir parkından sonra ikinci büyük bir parka daha kavuşuyor.


15 Temmuz Şehitler Parkı’nda yürüyüş yolları, bisiklet yolları, sportif etkinlikler, sosyal etkinlikler, açık hava kitap okuma alanları, çocuk oyun alanları ve eğlence alanları gibi birçok imkan yer alacak.

ESENLER’DE 10 ŞEHİT, 40’IN ÜZERİNDE GAZİ VAR
15 Temmuz darbe girişiminde Esenler’in 10 şehit verdiğini ve 40’ın üzerinde de gazi bulunduğunu belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, şehitlerimizin hatıralarını yaşatmak istiyoruz dedi.


170 dönüm alana yayılan Metris Kışlası arazisinin bir kısmının doğal yeşilliklerle kaplı olduğunu ifade eden Göksu, 15 Temmuz Şehitler Parkı’nı çok kısa sürede bölge halkının hizmetine sunacaklarını ifade etti.İNSAN YÜZLÜ PARK
Askeriyenin boşalttığı bu alan dışında Esenler Belediyesi'ne devredilen 8,7 milyon metrekare büyüklüğündeki askeri alanda uygulanacak İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı projesi kapsamında 2 buçuk milyon metrekare büyüklüğünde ayrı bir şehir parkı daha planlanıyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ
Çevre ilçelerdekilerle birlikte yaklaşık 3 buçuk milyon nüfusun yürüme mesafesinde ulaşabileceği şehir parkı, kentsel dönüşüm alanında üretilen dünyanın en büyüğü, alan büyüklüğü itibariyle ise dünyanın üçüncüsü olacak. Şehir parkı içinde çeşitli müzeler, sportif alanlar, bisiklet ve yürüyüş alanları, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi, seyir terası ve daha pek çok donatı yer alacak. Park, içinde klasik ve dijital kütüphanelerin de bulunduğu dev bir Kütüphane Vadisi'ne de ev sahipliği yapacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAT ESERLERİ MÜZESİ DE BURADA
Park içinde dünyanın en büyük sanat eserleri müzesi de yer alacak. Dünya Sanat Eserleri Müzesi, hükümetin eylem planına da girdi. Şu anda depolarda bekleyen tarihi sanat eserleri burada sergilenme imkanı bulacak. Müzeyi her yıl yaklaşık 10 milyon turistin ziyaret etmesi hedefleniyor. Parkta ülkemizin iklim örtüsü ve kültürünü yansıtan mini bir Türkiye haritası da olacak. Bu şehir parkı, dünyadaki örnekleri ile yarışacak. Şu anda Esenler'in 335 bin metrekare olan park ve yeşil alanı, yeni parklarla birlikte 6.8 milyon metrekareye çıkarak yaklaşık 20 kat artacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER