Anasayfa >

Diğer Haberler >

Akyazı Stadı’nda Sona Doğru

Akyazı Stadı’nda Sona Doğru

03 Ekim 2016 Pazartesi, 14:12:38
Akyazı Stadı’nda Sona Doğru
Türkiye’de deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk stadı olma özelliği taşıyan Trabzon’daki Akyazı Stadı açılışa hazırlanıyor. Stadın bu ay sonunda tamamlanması planlanıyor…

Akyazı Stadı’nda sona yaklaşıldı. Türkiye’de deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk stat olma özelliği taşıyan Trabzon Akyazı Stadı’nın bu ay sonunda tamamlanması planlanıyor.


24 Kasım 2013’te temeli atılan Akyazı Stadı, 41 bin seyirci kapasite ile hizmet verecek.


TOKİ'den edinilen bilgiye göre, stat çatısının tamamlanmasına çalışılırken şeffaf, kendini temizleme özelliğine sahip membranın yüzde 75'lik kısmı çatı bloğuna serildi. Stadyum içerisinde bulunacak skorbordlar yerleştirildi.


Stadyum koltuklarının büyük bölümü de tribünlere monte edildi. Stadyumun kırlangıç kanatlarının kompozit imalatı da devam ediyor. Elektrik mekanizması, çevre düzenlemesi ve peyzaj yapımı da tamamlanma aşamasına geldi.


ÇATI SİSTEMİ TÜRKİYE’DE İLK

Trabzon Akyazı Stadyumu, çatı sistemi ile Türkiye'de bir ilk olacak. Stadyumun çatısı, çevre dostu, kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliğine sahip 'akıllı çatı' olarak bilinen 'Smart Roof' sisteminde inşa ediliyor.


Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı tribün yüzeyine sahip olacak stadyumun çatısı, 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleme gücüne sahip olacak. Bu oran, yaklaşık 2 bin 500 aracın yarattığı hava kirliliğini temizleme kapasitesine eşdeğer bulunuyor. Çatı, yarı saydam özelliğiyle de saha içinin daha aydınlık olmasını sağlayacak.


Çatının tamamlanmasının ardından stadyumun zeminin çim kaplamasına başlanacak ve İtalya'dan getirilecek çimler serilecek. Saha zeminine hem normal hem hibrit çim yapılacak.

Geçen hafta yağışlı ve rüzgarlı hava çatıda çalışmaları etkiledi. İklim koşullarının olumlu gitmesi halinde Akyazı Stadı'nın çatısının en geç 10 gün içinde tamamlanması bekleniyor.


Saha zeminin de hazırlanmasının ardından İtalya'dan gelecek çimlerin yerleştirileceği ve bunun da bir haftalık sürede gerçekleştirebileceği belirtiliyor. Saha zeminindeki çimin havalandırma özelliğinin bulunduğu, alttan ısıtma sistemine de sahip olduğu kaydedildi.


Stadyumda 122 locanın tamamının bittiği, sadece son boya işlemlerinin yapıldığı ifade edildi.


Stadyum çevresindeki alanların da çimlendirilmesine başlandığı, böylelikle etrafa yemyeşil bir görüntü kazandırılacağı ifade ediliyor. Stadyum kenarında 7 çim sahanın 2'si daha önce tamamlanırken diğer 5'inin de kısa sürede bitirileceği bildirildi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER