Anasayfa >

Diğer Haberler >

2016 Ekim Kira Artış Oranı Belli Oldu

2016 Ekim Kira Artış Oranı Belli Oldu

03 Ekim 2016 Pazartesi, 09:56:05
2016 Ekim Kira Artış Oranı Belli Oldu
Kira sözleşmesini geçtiğimiz yıl Ekim ayında yapanlar için zam zamanı geldi. İşte 2016 Ekim kira artış oranı…

 HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

 

Ev sahibi, kiraya yılda bir kez zam yapma hakkında sahiptir. Zam oranı ise kiracı ile ev sahibini genellikle karşı karşıya getiren en önemli konularda biri.

 

2017 Ocak kira artış oranı için tıklayınız

 

Yeni Borçlar Kanunu’na kadar zam oranında bir üst sınır yoktu. Fakat Yeni Borçlar Kanunu, kira artış oranına bir üst sınır getirdi.

 

Buna göre ev sahibi kira artış oranını “Üretici Fiyat Endeksi” yani (ÜFE)’ye göre belirliyor. ÜFE’nin üzerinde bir zam yapma hakkı yoktur.

 

Eğer kira sözleşmenizi geçtiğimiz 2015 Ekim’de yaptıysanız kiraya zam zamanı geldi demektir. Peki 2016 Ekim kira artış oranı ne kadar? Ev sahibi size bu yıl ne kadar zam yapabilir?

 

TÜİK, Eylül 2016 ÜFE oranını açıkladı. Buna göre;

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %0,29 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,79 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %1,78 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %4,07 artış gösterdi.

 

Bu durumda ev sahibi kiraya yüzde 4.07'den fazla artış yapamaz. 


Şimdi 2016 Eylül kira artış oranını bir örnekle hesaplayalım….

Örneğin; 
Kira Bedeli: 1.000 TL
Kira zam oranı: Yüzde 4.07
Zam bedeli: 40,70 TL
Zamlı kira bedeli: 1.040.70 TL olur.   

 

Okuyucularımızdan en fazla şu yönde soru geliyor; “ Ev sahibi ÜFE’nin üzerinde zam yapmak istiyor, beni bu sebeple evden çıkartabilir mi?”

 

Ev sahibi yukarıda da bahsettiğimiz gibi ÜFE’nin üzerinde zam yapamaz. Konuyu mahkemeye taşısanız,  mahkeme yeni kira artış oranını belirlerken de ÜFE’yi baz alacaktır.

 

Ya da diyelim ki ev sahibi dedi ki, “Oğlum evleniyor evi ona vereceğim, ya da kızım, amcam, halam, teyzem oturacak.. Ya da evde büyük tadilat yaptıracağım evi boşalt”

 

Bu durumda ev sahibi sizi çıkarttıktan bir hafta sonra evi başka birine kiraya veremez. Kiralananın ihtiyaç sebebi ile ya da yeniden inşası nedeni ile tahliye edilmesi halinde, 3 yıl boyunca yeni bir kişiye kiraya verilemez. Bu eski yasada da Yeni Borçlar Kanunu’nda da aynı şekilde.   

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER