Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’da Getirisi En Yüksek 50 Konut Projesi

İstanbul’da Getirisi En Yüksek 50 Konut Projesi

30 Eylül 2016 Cuma, 16:31:49
İstanbul’da Getirisi En Yüksek 50 Konut Projesi
Birikiminizi kazançlı bir yatırıma çevirmek isteyenler için işte İstanbul’da getirisi en yüksek 50 konut projesi…


İstanbul adeta dev bir şantiyeye dönüştü. Hemen her yerde bir kule vinçe rastlamak mümkün.

Farklı lokasyonlarda farklı konseptlerde ve farklı bütçelere hitap eden pek çok konut projesi yer alıyor.

Binin üzerinde markalı konut projesi var. Konut sayısı ise 40 bini gördü. Seçenek çok olunca doğru adresi bulmak da zorlaşıyor. Doğru yerde doğru projeyi doğru fiyata bulmak önemli.

Forbes Türkiye, İstanbul'da getirisi en yüksek 50 projeyi araştırdı.

Araştırmaya konu olan bütün projeler 5 kritere göre-ortalama metrekare satış fiyatı, projenin bulunduğu bölgedeki fiyatlara göre durumu, satılmış konut oranı ve sosyal donatı ile yeşil alanlar- endekslendi. Projedeki sosyal donatı alanları; alışveriş merkezi, okul, sağlık birimi, restoran-kafe, fitness salonu, yetişkin spor alanı ve çocuk oyun alanı olup olmadığına göre puanlandı. Ardından her bir kriter için oluşan endeks üzerinden büyükten küçüğe göre 100 puan baz alınarak sıralama yapıldı. Örneğin satış oranı yüksek olan projeler hem talebin güçlü olduğu hem de yatırımcı için alternatif konut sayısının azalması sebebiyle yüksek puan aldı.

 

Benzer şekilde bulunduğu bölgenin ortalama değerinin altında fiyatlanan projelere yüksek puan verildi. Bu noktada projenin prim yapma olasılığının güçlü olması gözetildi. Projeler her bir kritere göre kendi içinde sıralandıktan sonra ağırlıklandımna yapıldı: Fiyat yüzde 35, sosyal donatı yüzde 25, satış oranı yüzde 20 ve bölgedeki fiyatlara göre durumu yüzde 10 ve yeşil alan yoğunluğu yüzde 10. Bu beş endeks toplanarak her bir proje için 100 üzerinden bir değer hesaplanmış oldu. Endekste en yüksek puanı alan projelerin ikinci el piyasada yatırımcıya en yüksek getiriyi sağlama potansiyeli bulunduğu, yaşam kalitesi ve değer olarak da rakip projelere göre daha avantajlı olduğu sonucuna varmak mümkün.

 

İşte İstanbul'da gelir potansiyeli en yüksek 50 konut projesi;

 

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER