Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul İzmir Otoyolu Bu Güzergahta Ekonomiyi Uçuracak

İstanbul İzmir Otoyolu Bu Güzergahta Ekonomiyi Uçuracak

28 Eylül 2016 Çarşamba, 16:17:34
İstanbul İzmir Otoyolu Bu Güzergahta Ekonomiyi Uçuracak
İzmir İstanbul arası yolculuk süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek olan İstanbul İzmir Otoyolu, güzergahında ekonomiyi uçuracak…

İstanbul İzmir Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam edecek. Projenin İzmir başlangıcı tarafından incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projenin güzergahında ticaret ve ekonomiyi büyüteceğini söyledi.

Arslan, İstanbul ile İzmir arası ulaşımı 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesine ilişkin "Bu proje İzmiri, İzmirdeki limanları Manisaya, Balıkesire, Bursaya, Yalovaya, Kocaeliye çok daha yaklaştırmış olacak. Öyle olunca da yaklaşık 30 milyon insanın yaşadığı bu güzergah üzerindeki ticaretin, ekonominin büyümesini, limanlara kolay erişimi sağlamış olacağız." dedi.


SENE SONUNDA 26,5 KİLOMETRESİ AÇILIYOR
İstanbul İzmir Otoyolu projesinin İzmir başlangıç tarafında daha önce açılan 6.5 kilometrelik kısmı da dahil 26,5 kilometreyi hizmete açmayı planladıklarını söyleyen Arslan, buna her biri bin 605 metrelik iki tüplü Belkahve Tüneli ile 2 bin 238 metrelik Bornova Viyadüğünün de dahil olduğunu söyledi.

Belkahve Tünelini yaklaşık 1,5 yıllık sürede bitirmiş olacaklarına dikkati çeken Bakan Arslan, sene sonu itibarıyla İzmirlilerin bu projenin başlangıcındaki 26,5 kilometrelik kısmını 2 x 3 şerit olarak kullanabileceğini söyledi.
 Arslan,  "Sadece bu proje değil, Savaştepeden 1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkaraya bağlayacak olan, bugünlerde ihaleye çıkacağımız proje de aynı zamanda İzmir ve Egenin hizmetini görecek. Buradan çıkan insanlarımız ve yük hareketi Çanakkale 1915 Köprüsünü kullanarak Avrupaya çok daha hızlı, kısa mesafede gidebilir olacak. Bu, bölgenin ticaretinin ekonomisinin güçlenmesi büyümesi demek” diye sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER