Anasayfa >

Diğer Haberler >

İnşaat Patronlarından Moodys’e Sert Tepki

İnşaat Patronlarından Moodys’e Sert Tepki

27 Eylül 2016 Salı, 16:54:51
İnşaat Patronlarından Moodys’e Sert Tepki
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. İnşaat sektörü temsilcileri ise karara sert tepki gösterdi. İşte patronların karara yorumları…

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's,Türkiye'ye 2013'ün Mayıs ayında verdiği "yatırım yapılabilir" seviyedeki kredi notunu yaklaşık 40 ay sonra 23 Eylül 2016'da düşürdü Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" seviyenin 1 basamak altı olan Ba1 seviyesine indirdi.


Moodys’in Türkiye’ye yönelik not indirimini değerlendiren  inşaat sektörü temsilcileri Moodysin Türkiye’nin kredi notuna ilişkin kararının iktisadi temellere dayanmadığını söylüyor.


Kararı haksız bulan temsilciler, sektörün çarklarının tüm hızıyla devam edeceğini söylüyor.

ÇOK FAZLA OLUMSUZ ETKİ YAPMAZ
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, AA muhabirine yaptığı açıklamada  kredi notunun düşürülmesinin sektöre çok fazla olumsuz bir etki yaratmasını beklemediklerini bildirdi.


NEDEN BÖYLE YAPTIKLARINI CÜMLE ALEM BİLİYOR
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, bu konuyla ilgili yorum yapmaya bile gerek olmadığını belirterek, "Neden böyle bir karar verildiğini cümle alem biliyor. Ne olduğunu herkes biliyor" dedi.


Türk ekonomisinin bu kararı rahat bir şekilde atlatacak gücü olduğunu dile getiren Ağaoğlu, not indiriminin ekonomiyi fazla etkilemeyeceğini, piyasaların da bu düşünceyi desteklediğini söyledi.


İNADINA DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ
İnadına daha çok çalışacağız diyen Ağaoğlu, “Durmayacağız ve en güzel cevabı daha çok çalışarak vereceğiz. Yurt dışında tanıtımları zaten yoğun bir şekilde yapıyorduk artık daha fazla mesai harcayacağız. Geçen hafta Dubaideydim. Bir hafta boyunca her gün çok sayıda görüşme yaparak ülkemizi anlattık. Türkiyeye Körfez sermayesi de güveniyor." Dedi.


KARAR OBJEKTİFLİKTEN YOKSUN
Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiyenin notunun düşürülmesine anlam veremediklerini belirterek, bu kararın objektiflikten yoksun olduğunu düşünmelerini için üç neden olduğunu söyledi.


Dünya ekonomisinin yavaşladığı bir dönemde yılın ilk 6 ayında Türk ekonomisinin yüzde 3,9 büyümesinin ilk neden olduğunu dile getiren Timur, "İkincisi aynı dönemde Türk ekonomisi hem cari açığını düşürdü hem de birçok dünya ekonomisi bütçe açığı verirken bütçe fazlası verdi. Nitekim Türkiyenin bütçe fazlası son 12 yılın zirvesinde. Bütçe açığı konusunda pozitif anlamda hiçbir Avrupa ülkesinin olmadığı bir seviyedeyiz" dedi.


Timur, tasarruf oranları ve mali disiplin açısından Türkiyenin çok iyi bir noktada olmasının üçüncü neden olduğunu kaydederek, gayri safi tasarruf oranına ve ülkenin kamu borcunun tüm Avrupa ülkelerinden daha az seviyede olmasına değindi.


Moodysin "Türk ekonomisi, 15 Temmuzun şokundan kolayca çıktı" şeklinde yorum yaptıktan üç gün sonra not düşürmesinin izaha muhtaç olduğunun altını çizen Timur, "Ayrıca dünyadaki yatırım yapılabilir seviyedeki ülkelerle Türkiye’yi kıyasladığımızda kararın objektiflikten yoksun olduğunu daha net görüyoruz" diye konuştu.


İKTİSADİ TEMELLERE DAYANMIYOR
Kararın iktisadi temellere dayanmadığını belirten Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı,  “"Bu kararın ekonominin ana göstergelerindeki olumlu seyir dikkate alınmadan verilmesi, iktisadi temellere dayanmaması, kararın siyasi olduğu izlenimi oluşturuyor" dedi.


Bu yıl yatırım ortamının iyileştirilmesi ve bireysel tasarruf artışı gibi reformların hayata geçirildiğini anımsatan Kabadayı, "Kredi değerlendirme kuruluşlarının politik kararları sonrası reformlara hız kesmeden devam etmek ve mali disiplini korumak en doğru yol olacaktır" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER